Łucarz Katarzyna, Muszyńska Anna, Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii. Komentarz

Komentarze
Opublikowano: Oficyna 2008
Stan prawny: 1 grudnia 2007 r.
Autorzy komentarza:

Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii. Komentarz

Autorzy fragmentu:

Przedmowa

Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. Nr 179, poz. 1485 z późn. zm.) weszła w życie dnia 4 października 2005 r., uzupełniona o rozwiązania dostosowane do regulacji Unii Europejskiej. Zastąpiła ona ustawę z dnia 24 kwietnia 1997 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz. 198 z późn. zm.), która w okresie jej obowiązywania doczekała się bogatego piśmiennictwa, judykatury i objaśnień komentarzowych. Modyfikacje ustawowych rozwiązań oraz praktyczne problemy ich stosowania skłaniają do przedstawienia niniejszego opracowania w takiej postaci, aby jego adresatem mógł być zarówno teoretyk, jak i praktyk wymiaru sprawiedliwości, a także każdy zainteresowany problematyką przeciwdziałania narkomanii.

Praca składa się z trzech części. Część pierwsza zawiera wprowadzenie stanowiące próbę wyjaśnienia psychospołecznych uwarunkowań narkomanii i jej społecznie ujemnych skutków. Dla bliższego poznania zjawiska narkomanii w Polsce przedstawiono jego genezę, zaakcentowano tendencję rozwojową oraz zasygnalizowano najistotniejsze problemy prawne. Część druga zawiera tekst ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii oraz komentarz odnoszący się do poszczególnych przepisów w niej zawartych. Obejmuje on objaśnienia dotyczące obowiązków organów państwowych w zakresie przeciwdziałania narkomanii, ustawowych pojęć związanych z narkomanią, szczegółowego reżimu prawnego w zakresie uprawy maku i konopi, zasad legalnej produkcji i obrotu substancjami psychoaktywnymi, postępowania w stosunku do osób uzależnionych i zagrożonych uzależnieniem, a także odpowiedzialności karnej za naruszenie regulacji zawartych w ustawie. W części trzeciej ujęto teksty konwencji międzynarodowych oraz aktów wykonawczych do niniejszej ustawy.

Komentarz zawiera informacje utrwalone w literaturze przedmiotu, jak również niezbędne wyjaśnienia, uwagi oraz kwestie polemiczne. Aby ułatwić Czytelnikowi samodzielną ocenę regulacji i ich ewolucji, w komentarzu pod treścią poszczególnych przepisów zamieszczono ich odpowiedniki z ustawy z 1997 r. i ustawy z 1985 r., według ostatniej obowiązującej wersji.

Katarzyna Łucarz, Anna Muszyńska

Autorzy fragmentu:
Art. 1Zakres regulacji

1.

Artykuł 1ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. Nr 179, poz. 1485 z późn. zm.) wytycza ogólne ramy działalności państwa w zakresie przeciwdziałania zjawisku narkomanii, które obecnie - nikt dzisiaj nie ma co do tego wątpliwości - stanowi palący problem społeczny. Powoduje on wiele negatywnych, a zarazem tragicznych następstw dotykających zarówno jednostkę, jak i otoczenie, w którym funkcjonuje. Polityka antynarkotykowa większości państw zmierza w związku z tym do wyeliminowania używania narkotyków przez ich obywateli. Przebiega to na wielu płaszczyznach, wśród których możemy rozróżnić podejście prawnokarne i profilaktyczno-medyczne. W ramach pierwszego podejścia sankcje prawnokarne mają odstraszać i stanowić zaporę dla tych, którzy sięgnęliby po narkotyki, gdyby te były legalne. Przez swoją dokuczliwość mają wpływać również na tych, którzy są uzależnieni, tak aby ci z kolei rozstawali się z nałogiem. Prawo związane z narkotykami ma...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX