Borszowski Paweł, Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych. Komentarz

Komentarze
Opublikowano: LexisNexis 2011
Stan prawny: 1 lipca 2011 r.
Autor komentarza:

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych. Komentarz

Autor fragmentu:

Wprowadzenie

Podatki i opłaty lokalne, a szczególnie podatek od nieruchomości, stanowią istotne źródło dochodów budżetu gminy. Dlatego też analiza konstrukcji tych danin publicznych staje się dla samorządów gminnych istotnym instrumentem realizowania przez nich polityki podatkowej. Oddany do rąk Czytelników komentarz do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych w sposób precyzyjny przedstawia konstrukcję prawną tych danin wraz z ukazaniem ich funkcjonowania w praktyce podatkowej, szczególnie w licznie przywoływanych i cytowanych wyrokach wojewódzkich sądów administracyjnych i Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Przeważająca część rozważań zawartych w publikacji dotyczy podatku od nieruchomości. Jest to uzasadnione nie tylko jego znaczeniem w konstruowaniu dochodów budżetu gminy, ale przede wszystkim licznymi wątpliwościami, jakie pojawiają się w praktyce podatkowej. Ustawodawca z racji charakteru prawnego podatku od nieruchomości, korzystając ze swej autonomii, wprowadza wiele definicji legalnych do jego konstrukcji. Dlatego autor poświęcił szczególną uwagę analizie tych pojęć z wykorzystaniem licznego orzecznictwa podatkowego.

Trzeba podkreślić, że ustawodawca doprecyzował zakres pojęciowy budowli przez wprowadzenie określenia obiektu liniowego. W komentarzu autor zajmuje stanowisko w zakresie tego pojęcia i jego „wymiaru normatywnego”. Przy komentowaniu regulacji dotyczących podatku od nieruchomości trzeba także zwrócić uwagę na zmianę określenia dotyczącego stawek „preferencyjnych”, wprowadzoną od 1 stycznia 2011 r. Chodzi o stawki dla budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych, zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń. Autor poddaje także analizie tę regulację w zestawieniu z poprzednim jej brzmieniem.

W komentarzu omówiono m.in. nowelę, która dotyczy stawki preferencyjnej określonej w przepisie art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. d u.p.o.l. Zmiana ta jest konsekwencją uchwalenia ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. Nr 112, poz. 654) i wchodzi w życie 1 lipca 2011 r.

Autor fragmentu:
Art. 1art(1)

Zakres normatywnego pojęcia podatków i opłat lokalnych

1.

Zakres normatywnego pojęcia podatków i opłat lokalnych, a więc także kształt przepisu art. 1 ustawy, podlegał pewnym modyfikacjom. W pierwszej kolejności należy zauważyć, że ustawodawca w przepisie art. 1 - w obecnym kształcie - nie używa wyrażenia wskazującego na pojęcie podatków i opłat lokalnych, jednakże to pojęcie wynika z samego tytułu ustawy, który zgodnie z § 16 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 20 czerwca 2002 r. w sprawie „Zasad techniki prawodawczej” (Dz. U. Nr 100, poz. 908) zawiera ogólne określenie przedmiotu ustawy. W tekście pierwotnym ustawy (Dz. U. z 1991 r. Nr 9, poz. 31) aż do 1 stycznia 2003 r. ustawodawca posługiwał się kategorią obowiązku podatkowego, a jednocześnie używał wprost wyrażenia definiującego opłaty lokalne. Zgodnie z tym przepisem ustawa określała obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości, podatku od środków transportowych, podatku od posiadania psów oraz opłatach lokalnych:...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX