Skwarło Radosław, Ustawa o opłacie skarbowej. Komentarz

Komentarze
Opublikowano: Oficyna 2008
Stan prawny: 1 marca 2008 r.
Autor komentarza:

Ustawa o opłacie skarbowej. Komentarz

Autor fragmentu:

WPROWADZENIE

Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 225, poz. 1635 z późn. zm), która weszła w życie 1 stycznia 2007 r. po bardzo krótkim vacatio legis, wprowadziła kilka zupełnie nowych rozwiązań dotyczących zasad obciążenia, pobierania i uiszczania opłaty skarbowej. Najdalej idące zmiany to zniesienie opłaty skarbowej od podań i załączników, objęcie opłatą skarbową czynności złożenia dokumentu pełnomocnictwa, zniesienie opłaty skarbowej od weksli i poręczeń.

Wiele z nowych rozwiązań już na starcie obowiązywania tej ustawy spotkało się z krytyką, zwłaszcza likwidacja znaków opłaty skarbowej, jak również sam tryb wejścia w życie ustawy po zaledwie 23-dniowym vacatio legis. Część przepisów, jak w przypadku każdej nowej regulacji prawnej, rodzi duże problemy interpretacyjne. Czytając ustawę, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że jej przygotowaniu towarzyszył nadmierny, niczym nieuzasadniony pośpiech.

Prezentowany komentarz jest próbą interpretacji nowej ustawy o opłacie skarbowej, przede wszystkim pod kątem jej stosowania w praktyce funkcjonowania urzędów administracji publicznej. Niestety, nie ma odpowiedzi na wszystkie zapytania i wątpliwości nasuwające się podczas stosowania ustawy. W praktyce bowiem zawsze pojawiają się liczne kwestie wymagające wyjaśnienia. Zanim ustawa "obrośnie" orzecznictwem, musi minąć co najmniej kilkanaście miesięcy - do tego czasu pracownicy urzędów administracji skazani są na samodzielne poszukiwanie odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Mam nadzieję, że poniższy komentarz będzie im pomocny.

Autor

Autor fragmentu:
Art. 1Zakres przedmiotowy ustawy

1.

Artykuł 1 ustawy określa zakres przedmiotowy ustawy o opłacie skarbowej. Jego treść należy mieć na uwadze przy interpretacji dalszych zapisów ustawy, a w szczególności załącznika. Wydaje się to być oczywiste, ale sam ustawodawca chyba nie zawsze miał tego świadomość (por. komentarz do art. 4). Ustawa wyróżnia dwie grupy zdarzeń podlegających opodatkowaniu opłatą skarbową:

1)

określone czynności urzędowe w sprawach z zakresu administracji publicznej oraz

2)

złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii - w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym.

W stosunku do poprzedniej regulacji zrezygnowano z obciążenia opłatą skarbową podań, załączników do podań oraz weksli i dokumentów zawierających oświadczenie woli poręczyciela .

Czynności urzędowe

2.

W sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej opłacie skarbowej podlegają:

1)

dokonanie czynności urzędowej na podstawie zgłoszenia lub na...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX