Gersdorf Małgorzata, Ustawa o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Komentarz, [w:] Prawo pracy

Komentarze
Opublikowano: LexisNexis 2004
Stan prawny: 1 stycznia 2004 r.
Autor komentarza:

Ustawa o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Komentarz, [w:] Prawo pracy

Autor fragmentu:
Art. 1art(1)

W myśl komentowanego przepisu, celem ustawy jest ochrona pracownika przed niewypłacalnością pracodawcy. Chodzi zatem o zabezpieczenie słabszej ekonomicznie strony stosunku pracy przed niewykonaniem zasadniczego zobowiązania pracodawcy, którym jest wypłata wynagrodzenia za wykonaną pracę.

Uchwalenie ustawy pozwoliło, choć w pewnym zakresie, na zmniejszenie wobec zatrudnionych skutków niewypłacalności podmiotów zatrudniających.

Zagadnienie ochrony roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (upadłość, likwidacja, faktyczne zaprzestanie prowadzenia przez pracodawcę działalności gospodarczej) stało się szczególnie istotne na tle zmieniających się stosunków własnościowych w Polsce.

W poprzednich latach, ze względu na fakt objęcia własnością państwową większości dużych zakładów produkcyjnych, w zasadzie nie dochodziło do sytuacji, w których pracownik byłby pozbawiony możliwości skutecznego dochodzenia należnych mu wypłat. Zawsze bowiem istniał jego zakład pracy lub...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX