Ruśkowski Eugeniusz, Salachna Joanna M., Ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Komentarz

Komentarze
Opublikowano: ABC 2003
Stan prawny: 1 stycznia 2003 r.
Autorzy komentarza:

Ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Komentarz

Autorzy fragmentu:

WPROWADZENIE

Wprowadzona w Polsce od 1 stycznia 1999 r. nowa, trójszczeblowa struktura samorządu terytorialnego wymagała konstrukcji nowego systemu finansów jednostek samorządu terytorialnego. Podstawę prawną tego systemu, poza uchwaloną już wcześniej Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. Nr 78, poz. 483) i obowiązującą w Polsce od 1994 r. Europejską Kartą Samorządu Terytorialnego, stworzyła ustawa z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 155, poz. 1014 z późn. zm.) oraz - w zakresie podziału źródeł dochodów między państwo i poszczególne szczeble jednostek samorządu terytorialnego, a także zasad ustalania wysokości niektórych z tych dochodów - ustawa z dnia 26 listopada 1998 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w latach 1999 i 2000 (Dz. U. Nr 150, poz. 983 z późn. zm.), aktualnie nosząca tytuł: ustawa z dnia 26 listopada 1998 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w latach 1999-2003.

Ta epizodyczna, gdyż w założeniu mająca obowiązywać przez dwa lata, ustawa reguluje:

-

źródła dochodów jednostek samorządu terytorialnego;

-

zasady ustalania subwencji ogólnych dla tych jednostek;

-

zasady i tryb przekazywania subwencji ogólnych;

-

zasady i tryb udzielania dotacji celowych jednostkom samorządu terytorialnego.

Można uznać, że przepisy regulujące zasady podziału dochodów budżetowych między państwo i samorząd terytorialny - jako rzutujące bezpośrednio na strukturę budżetów samorządowych - należą do samorządowego prawa finansowego.

Ustawa z dnia 26 listopada 1998 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w latach 1999-2003 z założenia odrzuca dwie skrajne koncepcje: pełnego rozdziału źródeł dochodów państwa i samorządu terytorialnego oraz całkowitego połączenia źródeł tych dochodów. Rzadko realizowane w czystej postaci w praktyce, koncepcje te często powracają w literaturze, kusząc swoją złudną logiką. W rzeczywistości jednak pełne rozdzielenie źródeł dochodów państwa i samorządu terytorialnego prowadzi do niemożliwości wyrównywania różnic między j.s.t., co dzisiaj odrzuca się nawet w państwach bardzo liberalnych, natomiast pełna integracja tych źródeł (istnienie jednego funduszu środków publicznych) musi prowadzić do ograniczenia zainteresowania samorządu terytorialnego pozyskiwaniem dochodów, oraz zmniejszenia jego samodzielności.

Podstawowym celem racjonalnego podziału źródeł dochodów między państwo a j.s.t. jest równoważenie (czyli "doprowadzanie do równowagi") budżetów samorządowych. Jest to zagadnienie ustrojowe, które musi uwzględniać istotę samorządu terytorialnego, a sposób jego rozwiązania tę istotę realizuje. Można wymienić różne instrumenty równoważenia budżetów samorządowych, wśród których za najważniejsze uznaje się: dochody (przychody) własne (zwłaszcza podatki) samorządu terytorialnego, udziały w podatkach państwowych lub dodatki do tych podatków (tzw. dochody wspólne), subwencje i dotacje oraz dochody zwrotne (głównie kredyty i pożyczki). Z punktu widzenia równoważenia budżetów j.s.t. każdy z tych instrumentów ma określone cechy, dlatego ich dobór i wzajemne proporcje mają charakter ustrojowy i są przedmiotem unormowań konstytucyjnych.

Konstytucja RP z dnia 2 kwietnia 1997 r. poświęciła omawianemu zagadnieniu art. 167; jego ust. 2 i 3 stanowią odpowiednio, że dochodami j.s.t. są ich dochody własne oraz subwencje ogólne i dotacje celowe z budżetu państwa oraz że źródła dochodów jednostek samorządu terytorialnego są określone w ustawie.

Tę konstytucyjną dyspozycję wypełnia właśnie omawiana u.d.j.s.t. Dzieli ona konsekwentnie dochody j.s.t. poszczególnych szczebli na obligatoryjne (formuła: "dochodami... są") oraz fakultatywne (formuła: "dochodami... mogą być"). Do dochodów obligatoryjnych poszczególnych szczebli samorządu terytorialnego zalicza się wpływy z podatków, opłat, udziałów w podatkach państwowych, dochody jednostek budżetowych, zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych, dochody z majątku, subwencje ogólne (z podziałem na części), określone dotacje celowe oraz odsetki od środków finansowych gromadzonych na rachunkach bankowych. Wśród dochodów fakultatywnych j.s.t. ustawa wymienia: dotacje celowe na dofinansowanie zadań własnych gminy, powiatu, województwa, dotacje celowe dla gmin, powiatów i województw na zadania realizowane na podstawie porozumień z organami administracji rządowej lub z innymi j.s.t., dotacje celowe z budżetu państwa dla gmin i powiatów na usuwanie bezpośrednich zagrożeń dla bezpieczeństwa i porządku publicznego, dotacje z funduszy celowych dla gmin, powiatów i województw, dotacje celowe dla państwowych uczelni zawodowych utworzonych na wniosek sejmiku województwa, spadki, zapisy i darowizny, odsetki od udzielonych pożyczek, odsetki i dywidendy od wniesionego kapitału, dochody z kar pieniężnych i grzywien określonych odrębnymi przepisami, opłatę prolongacyjną w gminach oraz odsetki od nieterminowo regulowanych należności stanowiących dochody gmin, powiatów lub województw, inne dochody należne wymienionym jednostkom na mocy odrębnych przepisów.

Zasadniczą rolę w dochodach własnych samorządu terytorialnego odgrywają podatki i opłaty samorządowe. Omawiana ustawa przyznaje takie podatki wyłącznie gminom, zaliczając do nich podatki: od nieruchomości, rolny, leśny, od środków transportowych, od działalności gospodarczej osób fizycznych opłacany w formie karty podatkowej, od spadków i darowizn, od posiadania psów, od czynności cywilnoprawnych. Gminy pobierają też wpływy z opłat: skarbowej, eksploatacyjnej (w części), targowej, miejscowej, administracyjnej oraz innych, opartych na odrębnych ustawach (adiacenckie, za zezwolenie na sprzedaż alkoholu, związane z gospodarczym korzystaniem ze środowiska itp.).

Drugim ważnym instrumentem równoważenia budżetów j.s.t., przyjętym w ustawie, są udziały tych jednostek w podatkach państwowych, tj. w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) i podatku dochodowym od osób prawnych (CIT). Z tego instrumentu równoważenia korzystają wszystkie szczeble samorządu terytorialnego, chociaż w zróżnicowanym zakresie i rozmiarach. Poszczególnym szczeblom j.s.t. przyznane zostały następujące udziały:

1)

gminom

-

27,6% wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych, zamieszkałych na terenie gminy;

-

5% wpływów z podatku dochodowego od osób prawnych opłacanego przez podmioty mające siedzibę na terenie gminy;

2)

powiatom

-

1% wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych, zamieszkałych na terenie powiatu;

3)

województwom

-

1,5% wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych, zamieszkałych na terenie województwa;

-

0,5% wpływów z podatku dochodowego od osób prawnych, opłacanego przez podmioty mające siedzibę na terenie województwa.

Nie wprowadzono natomiast w omawianej ustawie dodatków do podatków państwowych, chociaż jej projekt takie dodatki przewidywał. Rezygnacja z tego instrumentu równoważenia budżetów samorządowych - zwłaszcza wobec szczupłości źródeł dochodów powiatów i województw oraz wymogów Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego - jest posunięciem dyskusyjnym, podobnie zresztą jak cały obowiązujący system równoważenia budżetów samorządowych.

Rezultaty pierwszego roku realizacji reformy ustrojowej w zakresie decentralizacji finansów publicznych, której elementem była omawiana u.d.j.s.t., zostały krytycznie ocenione przez doktrynę, a także przez działaczy i organizacje samorządowe. Niektórzy politycy i samorządowcy pod koniec 2000 r. mówili już wprost o "kryzysie finansów lokalnych" w Polsce.

Nic więc dziwnego, że już po pierwszym roku doświadczeń funkcjonowania reformy ustrojowej w zakresie finansów lokalnych, zarówno strona rządowa jak i samorządowa, podejmowały próby ich zasadniczej reformy. Pierwszą skonkretyzowaną próbą w tym zakresie był projekt Ministerstwa Finansów z dnia 15 maja 2000 r. ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (tzw. projekt Millera). Opierał się on na następujących zasadach:

-

gwarancji wzajemnej niezależności finansowej poszczególnych j.s.t.;

-

zwiększenia udziału dochodów własnych w finansowaniu j.s.t., poprzez: zastąpienie dotychczasowych dotacji celowych na zadania własne i niektórych dotacji na zadania zlecone - dochodami własnymi, zastąpienie tymi dochodami subwencji drogowej w powiatach i województwach oraz zmniejszenie wartości subwencji oświatowej dla powiatów, województw i gmin, a w przypadku tych ostatnich także zmniejszenie subwencji rekompensującej ubytek dochodów z tytułu likwidacji podatku od środków transportowych;

-

wprowadzenie do subwencji mechanizmu korygującego skutki nierównomiernego rozłożenia dochodów własnych j.s.t., w którym o poziomie wyrównania dysproporcji miała decydować reprezentacja j.s.t.;

-

zmniejszenie rozpiętości dochodów j.s.t. na mieszkańca przez wprowadzenie obowiązku wpłat jednostek o wyższych dochodach na rzecz subwencji wyrównawczej dla jednostek o niskich dochodach;

-

wyrównywaniu ewentualnego ubytku, bądź nadmiernego przyrostu dochodów w konsekwencji wprowadzenia zmian systemowych - nową formą subwencji, zwaną subwencją dostosowawczą.

Do proponowanych konkretnych, nowych rozwiązań, zapewniających realizację powyższych założeń, należały m.in.:

-

zwiększenie udziałów gmin w PIT do 45% wpływów, a w CIT do 25% wpływów z tych podatków; dla powiatów miało to być odpowiednio - 4% i 5% wpływów, a dla województw samorządowych - 2,5% i 5%;

-

przyznanie powiatom, jako dochodów własnych, całości podatku od czynności cywilnoprawnych oraz 5% wpływów z podatku od nieruchomości pobranego przez gminy wchodzące w skład powiatu;

-

przyznanie wszystkim j.s.t. prawa do pozostawienia w tych jednostkach 5% dochodów uzyskiwanych w związku z wykonywaniem przez nie zadań z zakresu administracji rządowej;

-

stworzenie mechanizmu subwencji dostosowawczej, która pochodziłaby z wpłat j.s.t. zyskujących na reformie, a kierowana byłaby do jednostek na reformie tracących;

-

uprawnienie strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego do ustalania wskaźników stanowiących podstawę obliczania subwencji wyrównawczej.

Projekt spotkał się z wyjątkowo ostrą krytyką i powszechną niemal dezaprobatą j.s.t. Przedstawiciele samorządu zarzucili mu: pośpiech w opracowaniu, brak czasu na konsultacje z j.s.t., brak szerszej symulacji skutków reformy dla różnych grup j.s.t., chęć przerzucenia "dzielenia biedy" przez rząd na przedstawicieli samorządu terytorialnego, próbę odebrania samorządowi względnie pewnych wpływów z dotacji celowych w zamian za stale zmniejszające się wpływy j.s.t. z udziałów w podatkach państwowych itp. Niektórzy samorządowcy pytali wprost, czy to żart, wskazując przykłady gmin, które stracą na reformie ok. 3,5 mld zł.

Ta nieprzejednana krytyka zablokowała prace legislacyjne nad projektem, zmuszając rząd do wycofania się z jego założeń, a zamiast pogłębionej reformy posłowie z sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego przedłożyli projekt nowelizacji ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w latach 1999 i 2000, przedłużający jej obowiązywanie o rok i zakładający utrzymanie status quo w finansach lokalnych z drobnymi, kosmetycznymi zmianami. Do ważniejszych zmian, wprowadzonych nowelą z dnia 13 października 2000 r. (z mocą wiążącą od dnia 1 stycznia 2001 r.) należą:

-

przyznanie gminom dochodów z podatku od czynności cywilnoprawnych;

-

przyznanie j.s.t. możliwości otrzymywania środków finansowych pochodzących ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi oraz środków na współfinansowanie programów realizowanych z udziałem środków zagranicznych niepodlegających zwrotowi;

-

uprawnienie j.s.t. do zmiany przeznaczenia otrzymanych z budżetu państwa dotacji celowych na zadania własne, do wysokości 15% ich planowanej kwoty;

-

podwyższenie udziału gmin górniczych we wpływach z PIT do 32,6% oraz zmiana zasad obliczania subwencji drogowej dla powiatów, województw samorządowych i miasta stołecznego Warszawy.

W 2001 r. ponownie podjęto próbę dokonania reformy dochodów samorządu terytorialnego tak, aby mógł ją uchwalić jeszcze ustępujący parlament, a która miała wejść w życie od 1 stycznia 2002 r. Powstały w tym zakresie dwa projekty ustawy o dochodach j.s.t. (poselski - dalej idący, oraz rządowy - autorstwa Elżbiety Hibner, podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów). Nadzwyczajna podkomisja Sejmu stworzyła z tych dwóch projektów jeden wspólny akt, który po poprawkach Senatu został uchwalony w dniu 25 sierpnia 2001 r. jako ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego i przekazany do podpisu Prezydentowi RP.

Do najważniejszych i najbardziej interesujących rozwiązań tej ustawy należały m.in.:

-

poważne zwiększenie dochodów własnych wszystkich szczebli j.s.t., przy równoczesnym ograniczeniu dotacji celowych. Miało się to dokonać zarówno poprzez zwiększenie w 2002 r. i sukcesywne zwiększanie w latach następnych udziałów j.s.t. w CIT i PIT, jak i przyznanie im nowych dochodów. I tak, w 2002 r. udział gmin we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych miał wzrosnąć do 37%, zaś od osób prawnych do 5,4%; udział powiatów miał wynieść odpowiednio 6,7% i 2%, zaś województw - odpowiednio 1,7% i 1,2%. Nowymi dochodami wszystkich j.s.t. miały być 5% dochody związane z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań, zleconych ustawami. Z kolei powiaty otrzymały dodatkowe dochody z opłat, kar i mandatów, pobieranych przez powiatowe służby, inspekcje i straże, wcześniej stanowiących dochody budżetu państwa;

-

wprowadzenie tzw. dodatku równoważącego, mającego na celu korygowanie skutków nierównomiernego terytorialnego rozłożenia dochodów własnych j.s.t. Źródłem jego pokrycia miały być wpływy z podatków pośrednich. Rozwiązanie to zastępowało ostro krytykowane przez samorząd wpłaty do budżetu państwa najbogatszych j.s.t., tzw. janosikowe;

-

przyznanie powiatom i województwom tzw. dodatku regionalnego, na który miały być przeznaczone wpływy budżetu państwa ze zryczałtowanego podatku dochodowego;

-

częściowa decentralizacja na rzecz j.s.t. Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz dochodów Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, a także przekazanie w całości powiatom Funduszu Alimentacyjnego.

W dniu 18 września 2001 r. Prezydent RP, działając na podstawie art. 122 ust. 5 Konstytucji RP z dnia 2 kwietnia 1997 r. odmówił podpisu tej ustawy, wnosząc o jej ponowne rozpatrzenie przez Sejm. W uzasadnieniu weta stwierdzono, że faktyczny ubytek dochodów budżetu państwa z tytułu wejścia w życie ustawy mógłby wynieść 3,5 mld zł, co mogło spowodować zwiększenie deficytu budżetowego w roku przyszłym i w latach następnych. Ponadto wskazano przykłady niezbilansowania nowego mechanizmu finansowania samorządów na kwotę około 301 mln zł. W konkluzji weta Prezydent stwierdził, że: "Niewątpliwie zmiany w systemie finansowania jednostek samorządu terytorialnego są konieczne, ale moim zdaniem nie można przeprowadzać tak zasadniczych zmian w finansach publicznych w warunkach kryzysu budżetu państwa, tym bardziej, że zmiany w zakresie zadań jednostek samorządowych (m.in. przekazania samorządowi dodatkowych zadań z zakresu pomocy społecznej oraz utworzenie powiatowego funduszu alimentacyjnego) nie następują ze zmianami w podziale dochodów publicznych gwarantujących należyte wykonywanie nowych obowiązków przez jednostki samorządowe."

W tej sytuacji, ustawą z dnia 14 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w latach 1999-2001 oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 145, poz. 1623) przedłużono obowiązywanie omawianej ustawy na rok 2002, wprowadzając w niej tylko kilka mało istotnych zmian. Do ważniejszych z nich należały zapisy dotyczące: obowiązku zwrotu część dotacji przyznanej w danym roku jednostce samorządu terytorialnego jeśli nie przeznaczy ona w danym roku ze swego budżetu pełnej kwoty środków wymaganych na podstawie postanowień kontraktu wojewódzkiego na finansowanie dotowanej inwestycji; możliwości otrzymania przez j.s.t. dotacji celowych z budżetu państwa na dofinansowanie określonych zadań własnych; prawa j.s.t. do zmiany przeznaczenia dotacji celowych otrzymanych z budżetu państwa na realizację zadań własnych do wysokości 15% planowanej kwoty dotacji.

W dniu 17 stycznia 2002 r. Komitet Rady Ministrów powołał Międzyresortowy Zespół do spraw opracowania ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Punktem wyjścia prac zespołu była zawetowana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 25 sierpnia 2001 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. W marcu 2002 r. zespół przedłożył założenia do opracowywanej docelowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Końcowym rezultatem prac zespołu był projekt z dnia 12 czerwca 2002 r. ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, który został wstępnie przyjęty przez Radę Ministrów oraz był przedmiotem dyskusji Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (od nazwiska przewodniczącego zespołu, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów zwany projektem Jacka Uczkiewicza).

Projekt ustawy zakłada dalszą decentralizację zadań i finansów publicznych na rzecz j.s.t. W celu zwiększenia ich samodzielności finansowej wprowadza zasadę finansowania j.s.t. głównie z dochodów własnych, do których zalicza się także udziały w podatkach państwowych, przy wyłącznie uzupełniającej funkcji subwencji i dotacji celowych w tym zakresie.

Do najistotniejszych, a często bardzo interesujących i nowatorskich, rozwiązań zawartych w omawianym projekcie należą przykładowo:

-

znaczne podwyższenie wskaźnika udziałów wszystkich j.s.t. we wpływach z CIT i PIT;

-

powiązanie mechanizmu subwencji ze wskaźnikami makroekonomicznymi typu: PKB, stopa bezrobocia;

-

wprowadzenie mechanizmu wyrównawczego, chroniącego w szczególny sposób jednostki słabe ekonomicznie, których wskaźnik dochodów na mieszkańca jest znacznie niższy od przeciętnej krajowej;

-

wprowadzenie mechanizmu dostosowawczego, zapewniającego stopniowe, łagodne dochodzenie do docelowego modelu finansowania niektórych zadań.

Ze względu na zmianę na stanowisku Ministra Finansów, nowe rozwiązania zawarte w tzw. pakiecie Kołodki, a głównie z powodu niejasności co do dalszych losów niektórych państwowych funduszy celowych i agencji - pojawiły się przeciwwskazania do uchwalenia w 2002 r. docelowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Dlatego podjęta została decyzja o kontynuacji prac nad projektem docelowej ustawy o dochodach j.s.t., która po dodatkowych konsultacjach ma zostać uchwalona w 2003 r. i z długim vacatio legis wejść w życie od dnia 1 stycznia 2004 r. W dniu 30 września 2002 r. Rada Ministrów przekazała natomiast Sejmowi projekt ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w latach 1999-2002 oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 930). Będzie ona obowiązywać do końca 2003 r., zaś ustawa z dnia 26 listopada 1998 r. - na podstawie powoływanej ustawy zmieniającej - nosi obecnie tytuł: "ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w latach 1999-2003".

Zmiany wprowadzone powoływaną nowelą na rok 2003 mają charakter kosmetyczno-dostosowawczy, a wiążą się z koniecznością uwzględnienia zmian wynikających z nowelizacji ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 27, poz. 96 z późn. zm.) i ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 z późn. zm.), a także z utratą mocy wiążącej ustawy 26 listopada 1998 r. o dostosowaniu górnictwa węgla kamiennego do funkcjonowania w warunkach gospodarki rynkowej oraz szczególnych uprawnieniach i zadaniach gmin górniczych (Dz. U. Nr 162, poz. 1112 z późn. zm.) oraz określonych przepisów ustawy z dnia 13 października 1998 r. - Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz. U. Nr 133, poz. 872 z późn. zm.). Szereg zmian, wprowadzonych omawianą nowelą, wiąże się także ze zmianą ustroju miasta stołecznego Warszawy, która od dnia wyborów samorządowych uzyskała status miasta na prawach powiatu, ze wszystkimi tego konsekwencjami.

W celu zwrócenia szczególnej uwagi Czytelników na zmiany wprowadzone omawianą nowelą od dnia 1 stycznia 2003 r., zostały one wyeksponowane i szczegółowo omówione w odrębnych punktach komentarza do poszczególnych przepisów.

Autorzy fragmentu:
Art. 1

1.

Komentowany artykuł określa zakres przedmiotowy i czasowy ustawy. Co do zakresu przedmiotowego, chodzi w nim raczej o formy lub tytuły dochodów, niż o źródła dochodów w rozumieniu ekonomicznym lub etymologicznym. Występuje tu także pewna rozbieżność między komentowaną ustawą, a siatką pojęć wprowadzoną ustawą z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 155, poz. 1014 z późn. zm.). Ta ostatnia odróżnia bowiem w art. 3 ust. 1 dochody publiczne od środków pochodzących ze źródeł zagranicznych, niepodlegających zwrotowi oraz przychodów. Z kolei u.d.j.s.t. do fakultatywnych dochodów gmin, powiatów i województw zalicza (odpowiednio w art. 4 pkt 4a, art. 9 pkt 3a oraz art. 11pkt 4a) środki finansowe pochodzące ze źródeł zagranicznych niepodlegające zwrotowi oraz środki na współfinansowanie programów realizowanych ze środków zagranicznych niepodlegających zwrotowi. Komentowana ustawa wychodzi więc przedmiotowo poza zakres pojęcia dochodów publicznych, którym posługuje...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX