Grzeszczak Robert (red.), Kornobis-Romanowska Dagmara (red.), Traktat o Unii Europejskiej. Komentarz
Traktat o Unii Europejskiej. Komentarz
WSTĘP
Oddajemy do rąk Czytelników opracowanie, które stanowi komentarz do Traktatu o Unii Europejskiej w wersji Traktatu z Lizbony. Jest to traktat, na którym zbudowana jest Unia Europejska, a więc największy i najważniejszy projekt prawny, polityczny i społeczny, jaki kiedykolwiek był realizowany w Europie. Idea Unii opiera się na integracji państw członkowskich przez przekazanie wykonywania własnych kompetencji na rzecz ponadnarodowej struktury o wspólnym fundamencie wartości (art. 2 TUE). W ten sposób Unia Europejska została stworzona przez państwa członkowskie jako ponadnarodowa wspólnota prawa, i tylko w ten sposób państwa te mogą wspólnie realizować ambitny cel tworzenia coraz ściślejszego związku między narodami Europy (art. 1 TUE).
Przy tak szerokim zakresie analizy oczywista staje się konieczność precyzyjnego wyznaczenia ram prowadzonych badań. Zadanie to jest szczególnie istotne wobec wielowątkowości i rozległości problematyki regulowanej w Traktacie o Unii Europejskiej. Nadaje on bowiem podstawy prawne, wytycza ramy, zakreśla kompetencje i cele, wskazuje rozwiązania o charakterze instytucjonalnym, konstrukcyjnym i strukturalnym, które służą urzeczywistnieniu idei zjednoczonej Europy, jako rzeczywistej wspólnoty opartej na prawie. Przedstawione opracowanie jest szeroką analizą prawną, w której treść tego traktatu omawiana jest artykuł po artykule, z uwzględnieniem ewolucji kolejnych przepisów, zakresu zastosowania, charakteru prawnego i treści, z niezbędnym odniesieniem do innych postanowień prawa Unii, w tym przede wszystkim Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz innych aktów prawa pierwotnego i wtórnego UE. W kontekście postanowień każdego artykułu Traktatu o Unii Europejskiej wskazane zostały także perspektywy rozwoju Unii. Wszystkie komentarze zawierają odwołanie do kluczowego relewantnego dla omawianego zagadnienia orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, sądów krajowych oraz do wykładni doktrynalnej prawa Unii, zgodnie z wykazem literatury przedmiotu, tak polskiej, jak i zagranicznej, wyodrębnionym dla każdego przepisu.
Niniejszy Komentarz jest efektem pracy zespołu autorskiego, w skład którego zgodzili się włączyć: prof. dr hab. Andrzej Wróbel, dr hab. Aleksander Cieśliński, prof. UWr, dr hab. Agnieszka Grzelak, prof. ALK, prof. dr hab. Robert Grzeszczak, prof. dr hab. Dagmara Kornobis-Romanowska oraz dr hab. Sylwia Majkowska-Szulc, prof. UG.
Autorzy i redaktorzy naukowi wierzą, że oddawane w ręce Czytelników opracowanie wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom tak przedstawicieli nauki, jak i praktyków prawa, stanowi bowiem źródło rzetelnej, wszechstronnej i pogłębionej wiedzy o aktualnym stanie rozwoju prawa Unii Europejskiej wraz z ogólnym przeglądem stanowisk dogmatycznych, koncepcyjnych na ten temat oraz stosowania prawa Unii na podstawie Traktatu o Unii Europejskiej.
Niniejszy Komentarz jest pierwszą tego rodzaju publikacją na polskim rynku wydawniczym, uwzględniającą rewizję traktatów unijnych na mocy Traktatu z Lizbony, według stanu prawnego na dzień 30.07.2023 r.
Redaktorzy naukowi
Dagmara Kornobis-Romanowska
Robert Grzeszczak
Wrocław–Warszawa, 15.09.2023 r.
Literatura:
J. Barcz, Pojęcie suwerenności w świetle współzależności między sferą ponadnarodową i państwową [w:] Suwerenność i ponadnarodowość a integracja europejska, red. J. Kranz, Warszawa 2006; J. Bengoetxea, ‘The EU as (More Than) an International Organization’ [w:] Research Handbook on the Law of International Organizations, eds. J. Klabbers, Å. Wallendahl, Cheltenham 2011; H.-J. Blanke, S. Mangiameli, TEU. Commentary, 2013 [art. 1]; A. von Bogdandy, Founding Principles of EU Law: A Theoretical and Doctrinal Sketch, „European Law Journal” 2010/16(2); I. Brownlie, Principles of Public International Law, Oxford 2003; W. Czapliński, Znaczenie orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w procesie rozwoju prawa europejskiego, Warszawa 2021; E. Cała-Wacinkiewicz, Charakter prawny Unii Europejskiej w świetle prawa międzynarodowego, Warszawa 2007; W. Czapliński, A. Wyrozumska, Prawo międzynarodowe publiczne. Zagadnienia systemowe,...
Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX