Pogoński Mariusz, Prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Komentarz

Komentarze
Opublikowano: LEX/el. 2012
Stan prawny: 15 maja 2012 r.
Autor komentarza:

Prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Komentarz

Autor fragmentu:

Wstęp

Podstawowym aktem regulującym podatek dochodowy od osób fizycznych jest ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.). Szczegółowe kwestie związane z funkcjonowaniem tego podatku reguluje szereg aktów wykonawczych Ministra Finansów do tej ustawy, spośród których jedną z kluczowych ról – dla określonego kręgu podatników – pełni komentowane rozporządzenie z dnia 26 sierpnia 2003 r. sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Rozporządzenie dotyczy podatników osiągających przychody ze źródła przychodów, jakim jest działalność gospodarcza, opodatkowanych na zasadach ogólnych bądź przy zastosowaniu podatku liniowego, gdyż z uzyskiwaniem tego rodzaju przychodów podatkowych w tych dwóch formach wiąże się obowiązek prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Księga jest podstawowym instrumentem służącym podatnikom w ustaleniu wysokości podstawy opodatkowania, a w konsekwencji zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym. Znajomość zasad prowadzenia księgi, uregulowanych w komentowanym rozporządzeniu jest więc kluczowa dla podatników, których dotyczy obowiązek jej sporządzania.

W ofercie wydawniczej jest duży wybór komentarzy do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, brak jest jednak komentarza do rozporządzenia w sprawie prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzi niniejszy komentarz. Mam nadzieję, że będzie on służył praktyczną pomocą wszelkim osobom stosującym w praktyce przepisy tego rozporządzenia, zwłaszcza że komentarz odnosi się także do przepisów samej ustawy i w tym kontekście może służyć pomocą w zrozumieniu relacji między przepisami ustawy a wymogami określonymi w rozporządzeniu.

Warszawa, maj 2012

Mariusz Pogoński

Autor fragmentu:
§ 1par(1)Zakres regulacji

1.Uwagi wstępne

Podstawowym celem komentowanego rozporządzenia jest określenie sposobu prowadzenia księgi przychodów i rozchodów. Jednak poza tą kwestią art. 24a ust. 7 u.p.d.o.f., który określa delegację ustawową dla Ministra Finansów, także zobowiązuje do uregulowania w rozporządzeniu szczegółowych warunków, jakim powinna odpowiadać ta księga, aby stanowiła dowód pozwalający na określenie zobowiązań podatkowych, oraz szczegółowego zakresu obowiązków związanych z jej prowadzeniem, a także terminów zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o prowadzeniu księgi.

Komentowane rozporządzenie określa więc zasadniczo trzy kwestie:

a)

sposób prowadzenia księgi oraz zakres obowiązków związanych z jej prowadzeniem,

b)

warunki, jakie muszą być spełnione, aby księga stanowiła dowód pozwalający na określenie zobowiązań podatkowych,

c)

termin zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o prowadzeniu księgi.

Zwrócić też należy uwagę, iż komentowane rozporządzenie reguluje prowadzenie przez...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX