Tokarczyk Damian, Komentarz do niektórych przepisów ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, [w:] Przestępstwa i wykroczenia związane z zatrudnieniem. Komentarz

Komentarze
Opublikowano: WKP 2021
Stan prawny: 30 września 2020 r.
Autor komentarza:

Komentarz do niektórych przepisów ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, [w:] Przestępstwa i wykroczenia związane z zatrudnieniem. Komentarz

Autor fragmentu:
Art. 56(c)art(56(c))Stosowanie Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia

Uwagi ogólne; przedmiot ochrony

1.

Przepisy ustawy regulują wiele zagadnień związanych z sytuacją na rynku pracy osób niepełnosprawnych. Zgodnie z definicją z art. 1 ustawy za niepełnosprawne uznaje się osoby, których niepełnosprawność została potwierdzona orzeczeniem o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy na podstawie odrębnych przepisów lub o niepełnosprawności, wydanym przed ukończeniem 16. roku życia.

2.

Wiele przepisów ustawy przyznaje osobom niepełnosprawnym dodatkowe przywileje w zatrudnieniu (zob. art. 14–20). Z kolei w rozdziale 5 określono szczególne obowiązki i uprawnienia pracodawców związane z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych.

3.

Przepisy ustawy, w tym przepisy karne, mają na celu aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych oraz zapewnienie im szczególnej ochrony w zatrudnieniu.

4.

Przepisy art. 56a–56c u.r.z. zostały dodane na mocy ustawyno...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX