Pecyna Marlena, Komentarz do niektórych przepisów Kodeksu cywilnego, zmienionych ustawą z dnia 14 lutego 2003 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.03.49.408)

Komentarze
Opublikowano: LEX/el. 2003
Stan prawny: 5 sierpnia 2003 r.
Autor komentarza:

Komentarz do niektórych przepisów Kodeksu cywilnego, zmienionych ustawą z dnia 14 lutego 2003 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.03.49.408)

Autor fragmentu:
Art. 66art(66)
Art. 66 § 2art(66)par(2)

1.

Komentowany artykuł wyraża przede wszystkim zasadę związania ofertą osobę ją składającą w tym znaczeniu, że poprzez złożenie stanowczego oświadczenia woli zawarcia umowy oraz dochowania przesłanki wystarczającej określoności treści umowy, jej zawarcie pozostaje w kompetencji oblata i w zasadzie po doręczeniu oferty adresatowi zgodnie z postanowieniem art. 61 k.c. (tj. w taki sposób, aby mógł on zapoznać się z jej treścią) nie może być ona odwołana (chyba że oświadczenie o odwołaniu zostanie doręczone wcześniej bądź jednocześnie z samą ofertą – tak w art. 61 § 1 zdanie drugie k.c. – zob. jednak komentarz do art. 662 k.c.). Zatem po złożeniu oferty oferent w zasadzie nie może zapobiec zawarciu umowy, niezależnie od możliwości spełnienia przez niego świadczenia wynikającego z jej treści (zob. np. B. Gawlik, Procedura zawierania..., s. 57 i n.).

2.

Stan związania ofertą ograniczony jest terminem, którego długość jest uzależniona przede wszystkim od faktu...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX