Dmowski Stanisław, Rudnicki Stanisław, Komentarz do Kodeksu cywilnego. Księga pierwsza. Część ogólna, wyd. X

Komentarze
Opublikowano: LexisNexis 2011
Stan prawny: 1 kwietnia 2011 r.
Autorzy komentarza:

Komentarz do Kodeksu cywilnego. Księga pierwsza. Część ogólna, wyd. X

Autorzy fragmentu:

Słowo wstępne

Niniejsze wydanie „Komentarza do Kodeksu cywilnego. Księga pierwsza. Część ogólna” jest dziesiątym z kolei. W książce omówiono zmiany legislacyjne, które weszły w życie od poprzedniego wydania.

Obecne wydanie uwzględnia również aktualny stan judykatury i piśmiennictwa odnoszący się do zagadnień omawianych w Komentarzu i obejmuje stan prawny i publikacje na dzień 1 marca 2011 r.

Za aprobatą następców prawnych śp. Stanisława Dmowskiego, kontynuatorem opracowanej przez Niego części Komentarza jest drugi współautor.

Stanisław Rudnicki

Autorzy fragmentu:
Art. 1art(1)

Zakres regulacji

UWAGI WSTĘPNE

1.

Kodeks cywilny, podobnie jak inne Kodeksy (np. Kodeks karny, Kodeks rodzinny i opiekuńczy, Kodeks pracy), nie jest z punktu widzenia konstytucyjnego aktem normatywnym szczególnym, a więc aktem wyższego rzędu w stosunku do innych ustaw. Jest on traktowany na równi z innymi ustawami.

Cechą szczególną tego Kodeksu jest to, że obejmuje on podstawowe przepisy regulujące stosunki cywilnoprawne, czyli stosunki zaliczane - zarówno w doktrynie, jak i w judykaturze - do spraw cywilnych. W Kodeksie tym, podobnie jak w innych Kodeksach, nie jest jednak i nie może być zrealizowana zasada zupełności, według której powinien on obejmować wszystkie przepisy z zakresu prawa cywilnego jako odrębnej gałęzi prawa. Prawo cywilne obejmuje tak szeroki zakres stosunków społecznych i gospodarczych (pomijając wcale nieoczywisty problem, jakie stosunki należy zaliczyć do cywilnoprawnych w rozumieniu art. 1 k.c.), że ich unormowanie w jednym akcie prawnym byłoby nierealne.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX