Skowrońska-Bocian Elżbieta, Komentarz do kodeksu cywilnego. Księga czwarta. Spadki, wyd. X

Komentarze
Opublikowano: LexisNexis 2011
Stan prawny: 26 kwietnia 2011 r.
Autor komentarza:

Komentarz do kodeksu cywilnego. Księga czwarta. Spadki, wyd. X

Autor fragmentu:

Słowo wstępne

Oddajemy do rąk Czytelników dziesiąte wydanie książki Komentarz do Kodeksu cywilnego. Księga czwarta - Spadki, składającej się na czteroczęściową edycję Komentarza do Kodeksu cywilnego.

Pierwsze wydanie tej książki ukazało się w 1995 r., drugie - w 1999 r., trzecie - w 2001 r., czwarte - w 2002 r., piąte - w 2003 r., szóste - w 2004 r., a siódme - w marcu 2007 r., ósme w październiku 2007 r., dziewiąte - w październiku 2008 r.

Obecne, dziesiąte wydanie uwzględnia ostatnie nowelizacje Kodeksu cywilnego, łącznie z ostatnią dużą nowelizacją z 18 marca 2011 r., która dotyczy m.in. wprowadzenia do Kodeksu nowej instytucji zapisu windykacyjnego, a wejdzie w życie 23 października 2011 r. Opracowane zostało według tej samej koncepcji jak dziewięć poprzednich. Pragniemy tylko przypomnieć, że chociaż Komentarz składa się z czterech pozycji książkowych, odpowiadających czterem księgom Kodeksu cywilnego, to każda pozycja wchodząca w skład edycji stanowi odrębną zamkniętą całość, wyczerpująco omawiającą materię, bez potrzeby sięgania do innych pozycji Komentarza. Jednakże całość Komentarza stanowią dopiero wszystkie cztery pozycje.

Edycja ta powinna dobrze służyć - podobnie jak dziewięć poprzednich wydań - praktykom wymiaru sprawiedliwości, przedstawicielom nauki prawa, studentom i wszystkim tym, którzy stosują prawo cywilne na co dzień.

Autor fragmentu:
Art. 922art(922)

POJĘCIE SPADKU

1.

Spadek to ogół praw i obowiązków należących do spadkodawcy w chwili jego śmierci i przechodzących na jego następców prawnych (zob. J. Kremis, w: Kodeks cywilny, t. II, Komentarz do art. 535-1088, red. E. Gniewek, Warszawa 2004, s. 758 i n. oraz J.St. Piątowski, H. Witczak, A. Kawałko, w: System Prawa Prywatnego, t. 10, Prawo spadkowe, Warszawa 2009, s. 49 i n. - dalej powoływany jako System 2009). Spadkobierca (spadkobiercy) w zasadzie wchodzą w sytuację prawną, w jakiej pozostawał spadkodawca. Oznacza to, że w skład spadku wchodzą nie tylko prawa i obowiązki, ale także uzasadnione prawnie nadzieje na nabycie prawa (ekspektatywy). W stosunku do spadkobiercy działać będą instytucje prawne, które działałyby w odniesieniu do spadkodawcy (np. miarkowanie odszkodowania). Przykładowo, do spadku wejdzie ekspektatywa odrębnej własności lokalu, jeżeli spadkodawca zmarł po zawarciu ważnej umowy, a przed dokonaniem wpisu do księgi wieczystej (por. art. 7ustawy z 24...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX