Czerniawski Ryszard, Kodeks spółek handlowych. Przepisy o spółce akcyjnej. Komentarz, wyd. II

Komentarze
Opublikowano: ABC 2004
Stan prawny: 1 lutego 2004 r.
Autor komentarza:

Kodeks spółek handlowych. Przepisy o spółce akcyjnej. Komentarz, wyd. II

Autor fragmentu:

Przedmowa do drugiego wydania

Pierwsze wydanie «Przepisów o spółce akcyjnej» ukazało się kilka miesięcy po wejściu w życie kodeksu spółek handlowych. Fakt, że wiele przepisów kodeksu handlowego zostało przeniesionych często w dosłownym brzmieniu do kodeksu spółek handlowych, umożliwiał korzystanie z piśmiennictwa i orzecznictwa formalnie nieaktualnego, chociaż niejednokrotnie zmiana samego otoczenia przeniesionych regulacji powodowała, iż ich treść - mimo niezmienionej formy - uzyskiwała odmienne znaczenie. Z przyczyn naturalnych nader skąpe było wówczas piśmiennictwo dotyczące nowych regulacji i koncentrowało się ono przede wszystkim na projektach zapisów w mającym dopiero być uchwalonym kodeksie.

Przez ponad 3 lata obowiązywania k.s.h. pojawiło się wiele publikacji związanych z regulacjami dotyczącymi spółki akcyjnej. Widoczne było przy tym, które unormowania wywołują szczególne kontrowersje (np. przepisy o tzw. wyciśnięciu). Uwzględnienie piśmiennictwa i dyskusji, jakie toczyły się na rozmaitych forach na temat funkcjonowania nowych przepisów regulujących działalność spółki akcyjnej już po ukazaniu się tego komentarza, to pierwszy powód przygotowania jego drugiego wydania. Drugi jest częściowo związany z pierwszym, ponieważ dokonana ustawą z dnia 12 grudnia 2003 r. nowelizacja k.s.h. uwzględniała w dużym stopniu wnioski, jakie wysuwano w publikacjach i dyskusjach związanych z praktycznym stosowaniem nowych przepisów. Trzeci powód to zmiany w naszym ustawodawstwie dokonane w kontekście wprowadzania regulacji Unii Europejskiej, które oddziałują na ustrój i funkcjonowanie spółki akcyjnej. Wreszcie czwarty to zarówno spostrzeżenia autora śledzącego z racji swoich obowiązków zawodowych niektóre aspekty stosowania przepisów k.s.h. w ponad 200 spółkach akcyjnych, których akcje są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych, jak i doświadczenia samej giełdy - zorganizowanej przecież w formie spółki akcyjnej - z praktycznego stosowania przepisów k.s.h.

Autor fragmentu:
Art. 1

1.

Art. 1 § 1 k.s.h. określa zakres przedmiotowy ustawy. Jej przedmiotem są bowiem reguły tworzenia, organizacji, funkcjonowania, rozwiązywania, łączenia, podziału i przekształcania spółek handlowych.

2.

Spółkami handlowymi są tylko spółki wymienione w art. 1 § 2, tj. spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna. Jest to katalog zamknięty i żadna inna spółka nie może być uważana za spółkę handlową.

3.

K.s.h. odszedł tym samym od podstawowego pojęcia podmiotowego kodeksu handlowego, tj. pojęcia kupca oraz przedsiębiorcy czy przedsiębiorstwa zarobkowego.

4.

Spółka handlowa w rozumieniu ustawy o działalności gospodarczej jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą. Zgodnie z art. 2 § 2 tejże ustawy przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz niemająca osobowości prawnej spółka prawa handlowego, która zawodowo, we własnym imieniu podejmuje i wykonuje działalność gospodarczą.

Jeśli...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX