Kotłowski Dariusz, Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Wybór orzecznictwa. Komentarz orzeczniczy

Komentarze
Opublikowano: WK 2014
Stan prawny: 19 września 2014 r.
Autor komentarza:

Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Wybór orzecznictwa. Komentarz orzeczniczy

Autor fragmentu:

Wstęp

Celem niniejszego opracowania było stworzenie przeglądu dotychczasowego orzecznictwa, przede wszystkim Sądu Najwyższego, odnoszącego się do kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Przedstawiony wybór orzeczeń jest subiektywny. Poszczególne orzeczenia zostały przyporządkowane właściwym przepisom kodeksu; w przypadku piśmiennictwa w niektórych sytuacjach zastosowano kryterium rzeczowe. Dokonując wyboru starych orzeczeń, miałem na uwadze zarówno ich aktualność, jak i – w niektórych przypadkach – doniosłość poruszonej w nich tematyki. Uwaga ta dotyczy także przywołanego piśmiennictwa, które często – pomimo upływu długiego czasu od opublikowania – zawiera w sobie aktualne i interesujące poglądy, mogące stanowić cenne źródło wiedzy także na tle obowiązujących przepisów kodeksu prawa rodzinnego i opiekuńczego.

Niniejsze opracowanie pozwala Czytelnikowi zapoznać się z kluczowymi i przełomowymi pracami teoretyków oraz praktyków w dziedzinie prawa rodzinnego i opiekuńczego, prezentującymi aktualne sposoby wykładni poszczególnych przepisów. Jednocześnie z założenia starałem się pominąć odwołania do tych orzeczeń, których tezy zawierają jedynie analizę konkretnego stanu faktycznego z punktu widzenia przesłanek zastosowania określonej instytucji w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym.

W mojej ocenie niniejsze opracowanie może stanowić cenne źródło informacji i narzędzie w codziennej pracy praktyków i teoretyków; sędziów, adwokatów, radców prawnych i innych grup zawodowych.

dr Dariusz Erwin Kotłowski

Adwokat

Autor fragmentu:
Art. 1art(1)

Wyrok NSA w Warszawie z dnia 23 kwietnia 2008 r., II FSK 373/07, LEX nr 485167

1. Wobec małżonków, wobec których orzeczono separację, należy przyjąć te same zasady opodatkowania darowizn pomiędzy nimi, jakie odnoszą się do małżonków.

2. Dopóki nie ustaną skutki małżeństwa zawartego stosownie do przepisu art. 1 § 1 k.r.o., małżonkowie podlegają rozliczeniu z tytułu podatku od spadków i darowizn według zasad przewidzianych dla tej grupy podatkowej.

Wyrok SN z dnia 11 grudnia 2007 r., II CSK 349/07, LEX nr 488955

W przypadku, gdy istnieje akt małżeństwa, właściwą drogą do zakwestionowania faktu złożenia przez wskazane w nim osoby oświadczeń o zawarciu małżeństwa, jest zgłoszenie żądania unieważnienia aktu małżeństwa w postępowaniu nieprocesowym na podstawie art. 30 pkt 1 u.a.s.c. W sytuacji natomiast, gdy podnoszona jest kwestia, czy małżeństwo - mimo złożenia wzmiankowanych oświadczeń - zostało zawarte w rozumieniu art. 1k.r.o., właściwa jest droga procesu cywilnego o ustalenie...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX