Jędrejek Grzegorz, Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Małżeństwo. Komentarz do art. 1-61(6)

Komentarze
Opublikowano: LEX 2013
Stan prawny: 1 stycznia 2013 r.
Autor komentarza:

Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Małżeństwo. Komentarz do art. 1-61(6)

Autor fragmentu:

WPROWADZENIE DO PIERWSZEGO WYDANIA

Celem niniejszego opracowania jest komentarz do przepisów tytułu I kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który reguluje instytucję małżeństwa.

Rozważania szczegółowe poprzedzone zostały przedstawieniem bibliografii dotyczącej poszczególnych działów k.r.o.

Komentarz ma charakter praktyczny. Dlatego też w szerokim zakresie wykorzystano orzecznictwo przedmiotu, pomijając, w większości przypadków, spory w doktrynie dotyczące poszczególnych instytucji prawnych.

Małżeństwo potraktowane zostało jako stosunek prawny o charakterze osobistym, z którym związany jest ustrojowy stosunek majątkowy małżonków.

Jednym z założeń komentarza było połączenie zagadnień materialnoprawnych z procesowymi. Prawo rodzinne należy do tych działów prawa cywilnego, w których związek pomiędzy powyższymi jest najbardziej widoczny.

Autor, licząc na życzliwe przyjęcie publikacji, oczekuje na uwagi, które pozwolą ulepszyć opracowanie.

dr hab. Grzegorz Jędrejek, prof. UKSW

Warszawa, grudzień 2012 r.

Autor fragmentu:
Art. 1art(1)

I.Małżeństwo

1.

W doktrynie przeważa pogląd traktujący małżeństwo jako stosunek prawny, w skład którego wchodzą uprawnienia i obowiązki, zarówno niemajątkowe, jak i majątkowe (por. J. Strzebińczyk, Prawo rodzinne, Kraków 2002, s. 127 i n.). Według J. Winiarza związek małżeński jest to "trwały stosunek prawny łączący zwykle dożywotnio mężczyznę i kobietę, którzy z zachowaniem konstytutywnych przesłanek przewidzianych w postanowieniach k.r.o. dokonali czynności prawnej zawarcia małżeństwa i w następstwie jej dokonania stali się równouprawnionymi podmiotami kompleksu praw i obowiązków małżeńskich dla optymalnej realizacji funkcji społecznych założonej przez ich związek rodziny" (J. Winiarz, Prawo rodzinne, Warszawa 1994, s. 33 i n.). Z kolei J. Ignatowicz i M. Nazar definiują małżeństwo jako: "powstały z woli małżonków, ale w sposób sformalizowany, trwały związek kobiety i mężczyzny, będący także stosunkiem prawnym o charakterze wzajemnym; związek ten polega na maksymalnym zespoleniu...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX