Jackowiak Urszula i in., Kodeks pracy. Komentarz, wyd. IV

Komentarze
Opublikowano: Fun.Gosp. 2004
Stan prawny: 1 lipca 2004 r.
Autorzy komentarza:

Kodeks pracy. Komentarz, wyd. IV

Autorzy fragmentu:

Od autorów

Kodeks pracy jest jednym z aktów prawnych, który ze względu na przedmiot regulacji podlega stosunkowo częstym zmianom. Jest to ściśle związane zarówno z dynamizmem przemian społeczno-gospodarczych, jak i z pilną potrzebą dostosowania istniejących w Polsce rozwiązań prawnych do prawa europejskiego. Już dokonana w 1996 roku nowelizacja nadała tej ustawie nowe oblicze, które w poważnym zakresie uwzględniało aktualne wówczas potrzeby społeczne. Następne lata pozwoliły wszakże na podjęcie dalszych działań legislacyjnych, które zaowocowały szeroko zakrojoną modyfikacją wielu przepisów prawa pracy. Swój nowy kształt Kodeks pracy zawdzięcza przede wszystkim ustawie zmieniającej z 14 listopada 2003 r., której zasadniczym celem było dostosowanie jego treści do przepisów Unii Europejskiej.

Oddana do rąk Czytelników czwarta już edycja komentarza uwzględnia stan prawny na dzień 1 lipca 2004 r.

W pracach nad niniejszym komentarzem korzystaliśmy z dorobku orzecznictwa i doktryny z całego okresu obowiązywania Kodeksu pracy. Komentarz został wzbogacony o uwagi dotyczące przepisów prawa pracy Unii Europejskiej stosowanych na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej od dnia 1 maja 2004 r.

Orzeczenia sądowe dokumentowane są poprzez wskazanie miejsca publikacji. Poglądy doktryny ujmowane są syntetycznie, ukazując dominujące kierunki interpretacji, bez wskazania autorów. Metodę taką narzuciły nam ograniczenia objętościowe.

Tezy odnoszące się do poszczególnych przepisów, w przeważającej mierze nie odzwierciedlają poglądów autora komentarza, lecz ukazują stanowisko orzecznictwa i piśmiennictwa. Jeżeli autor komentarza wyraża własny pogląd, jednoznacznie to sygnalizuje.

Gdynia, lipiec 2004 r.

Autor fragmentu:
Art. 1

1.

Kodeks pracy jest jedną z ustaw zajmujących kluczowe miejsce wśród aktów normatywnych wchodzących w skład stosunkowo "młodej" gałęzi prawa, jaką jest prawo pracy. W najbardziej lakonicznym ujęciu przez prawo pracy rozumie się zespół norm prawnych i postanowień, określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy (patrz komentarz do art. 9 k.p.). Przedmiotem regulacji są stosunki między ludźmi, powstające ze względu na wykonywanie pracy. Mówimy o społecznych stosunkach pracy, ponieważ praca jest nie tylko procesem jednostkowym, lecz także społecznym. Ten rozległy wycinek życia społecznego regulowany jest aktami normatywnymi pochodzącymi od organów państwa oraz różnego rodzaju porozumieniami zawieranymi między zbiorowymi podmiotami, takimi jak: pracodawcy, związki zawodowe, załoga. W konsekwencji źródła prawa pracy dzieli się na heteronomiczne i autonomiczne. Wśród aktów prawnych pochodzących od organów państwa (heteronomicznych źródeł prawa pracy), szczególne miejsce przypada Kod...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX