Grzegorczyk Tomasz, Kodeks postępowania karnego. Tom I. Artykuły 1-467. Komentarz

Komentarze
Opublikowano: LEX 2014
Stan prawny: 10 kwietnia 2014 r.
Autor komentarza:

Kodeks postępowania karnego. Tom I. Artykuły 1-467. Komentarz

Autor fragmentu:

PRZEDMOWA DO WYDANIA SZÓSTEGO

Obecne, szóste już wydanie komentarza ukazuje się z pewnym opóźnieniem w porównaniu z poprzednimi edycjami, bo po ponad 5 latach, mimo wyczerpania się znacznie wcześniej ostatniego nakładu. Nawał obowiązków uniemożliwiał jednak autorowi wcześniejsze przygotowanie nowej wersji tego opracowania. Istotne poszerzenie w tym czasie zarówno tekstu prawnego, jak i dorobku orzecznictwa i doktryny powoduje, iż wydanie to ukazuje się w dwóch częściach.

Pierwsza, obecnie przekazywana Czytelnikom, dotyczy statyki procesu i jego przebiegu aż do uprawomocnienia się orzeczenia, a druga, która będzie wydana nieco później, pozostałych przepisów kodeksu.

Prezentowany aktualnie tekst uwzględnia ustawy nowelizujące i orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego o utracie mocy określonych przepisów, wydane do 1 kwietnia 2014 r., choćby nie weszły one jeszcze w życie, co dotyczy też nowelizacji kodeksu dokonanej ustawą z dnia 27 września 2013 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego (Dz. U. poz. 1247). Jeżeli są to przepisy wskazanej nowelizacji wrześniowej 2013 r., mające obowiązywać od czerwca 2014 r. lub dopiero od 1 lipca 2015 r., to takie zmiany zostały odrębnie przestawione i skomentowane przy analizie przepisów, których one dotyczą, lub pod przepisami, pod którymi je dodano, jako uzupełnienie analizy danego przepisu, a tekst przypisu podany jest kursywą. W konsekwencji w komentarzu przedstawiony jest stan prawny na 10 kwietnia 2014 r.

Doprecyzowano w nim też interpretacje niektórych przepisów kodeksu i zaprezentowano wykładnię nowych, wprowadzonych do niego po poprzedniej edycji tego komentarza, z uwzględnieniem stanowiska doktryny i judykatury. W porównaniu z wydaniem poprzednim, które ukazało się wiosną 2008 r., obecne uwzględnia więc zmiany wprowadzane do kodeksu od połowy 2008 r. do grudnia 2013 r. (ponad 70-krotnie). W aktualnym opracowaniu uwzględniono także orzecznictwo Sądu Najwyższego z lat 2008-2013, opublikowane do grudnia 2013 r. Wskazano również na ważniejszą, w tym nowszą, literaturę przedmiotu, a pod tytułami poszczególnych działów i rozdziałów kodeksu zamieszczono wybrane istotniejsze publikacje, zaś niektóre bardziej szczegółowe powoływane są w tezach komentarza lub na końcu uwag do poszczególnych artykułów.

Autor żywi nadzieję, że obecne wydanie komentarza okaże się przydatne zarówno praktyce, jak i doktrynie w stopniu nie mniejszym niż dotychczasowe i nadal cieszyć się będzie przychylnością Czytelników.

Tomasz Grzegorczyk

Łódź, marzec 2014

Autor fragmentu:
Art. 1art(1)Zakres obowiązywania kodeksu

1.

Postępowanie karne to prawnie uregulowana działalność organów procesowych i innych uczestników procesu zmierzająca do realizacji prawa karnego materialnego. Prawne uregulowanie tej działalności jest objęte prawem karnym procesowym, które spełnia kilka różnych funkcji: porządkującą (regulacyjną), jako że normuje ono zasady i złożony przebieg postępowania karnego, porządek i sekwencje jego czynności oraz prawa i obowiązki organów procesowych i innych uczestników procesu; instrumentalną (prakseologiczną), realizowaną przez takie ukształtowanie założeń postępowania karnego, aby mogło ono w sposób najbardziej efektywny osiągać wyznaczone mu cele w zakresie ścigania przestępstw i realizacji prawa karnego materialnego; tym samym także materialnoprawną- na skutek wpływu procedury karnej na zakres uregulowań materialnego prawa karnego i realność jego stosowania przez określenie granic dochodzenia do prawdy, co ogranicza zakres realizowania prawa...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX