Piaskowska Olga Maria (red.), Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Art. 1–505(39). Tom I
Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Art. 1–505(39). Tom I
Przedmowa
Oddajemy w Państwa ręce kolejne wydanie komentarza do Kodeksu postępowania cywilnego – jego części poświęconej postępowaniu procesowemu. Przepisy tego Kodeksu uległy kilku zmianom od czasu wprowadzonej nowelizacji z 9.03.2023 r., która w znacznej części obowiązuje od 1.07.2023 r. Sam komentarz obejmuje stan prawny na 1.01.2024 r., a zatem także zmiany wprowadzone przez nowelizację z 7.07.2023 r.
Naszym celem było stworzenie komentarza, który w jak najszerszym zakresie odpowiadałby potrzebom praktyków. Z tego też względu jego autorami są – wykonujący różne zawody – praktycy (sędziowie, adwokaci, radcy prawni) mający bogate doświadczenie. Komentarz zawiera szerokie orzecznictwo sądowe i użyteczne uwagi autorów, odnoszące się do poglądów doktryny i teorii jedynie w niezbędnym zakresie.
Dziękuję Przyjaciołom, Kolegom, Autorom, którzy poświęcili swój czas nie tylko na indywidualną pracę nad skomentowaniem poszczególnych przepisów, lecz także na uwzględnianie moich uwag i propozycji. Komentarz nie powstałby, gdyby nie chęci, zaangażowanie oraz wsparcie wszystkich Was.
Dziękuję także tym, którzy choć nie zostali wymienieni na okładce, przyczynili się do powstania tego komentarza.
1.
Przepis definiuje sprawę cywilną jako sprawę, która podlega rozpoznaniu przez sąd zgodnie z zasadami określonymi w niniejszym Kodeksie. Do spraw cywilnych w tym rozumieniu zalicza się w pierwszej kolejności sprawy z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego i opiekuńczego oraz prawa pracy (wyodrębnione według kryterium materialnoprawnego). Są to zatem wszelkie sprawy, których materialnoprawna regulacja znajduje się odpowiednio w ustawie z 23.04.1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.), ustawie z 25.02.1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. z 2023 r. poz. 2809) oraz ustawie z 26.06.1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 2022 r. poz. 1510 ze zm.). Sprawy cywilne w znaczeniu materialnoprawnymcharakteryzują się tym, że ochrona prawna przewidziana jest dla podmiotów prawnych, które w danym stosunku charakteryzują się równorzędnością. W konsekwencji w tym znaczeniu sprawą cywilną nie będzie zatem taka, w której jeden z podmiotów wyposażony został w...
Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX