Sroka Tomasz, Kodeks karny. Wybór orzecznictwa. Komentarz orzeczniczy

Komentarze
Opublikowano: LEX 2014
Stan prawny: 26 maja 2014 r.
Autor komentarza:

Kodeks karny. Wybór orzecznictwa. Komentarz orzeczniczy

Autor fragmentu:

Wstęp

Niniejsze opracowanie zawiera zbiór najważniejszych orzeczeń sądów powszechnych, Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego i Trybunału Sprawiedliwości UE mających istotne znaczenie dla prawidłowej wykładni i stosowania przepisów kodeksu karnego. Znajomość zaprezentowanych orzeczeń pozwala na bardziej pogłębione zrozumienie poszczególnych instytucji z zakresu prawa karnego, a także na uzyskanie wiedzy na temat interpretacji poszczególnych znamion czynów zabronionych.

Orzeczenia zostały dobrane w taki sposób, aby ich lektura dała Czytelnikowi możliwość zapoznania się z kluczowymi i przełomowymi judykatami z zakresu prawa karnego, prezentującymi aktualne sposoby wykładni poszczególnych przepisów. Jednocześnie z założenia starałem się pominąć odwołania do tych orzeczeń, których tezy zawierają jedynie analizę konkretnego stanu faktycznego z punktu widzenia przesłanek zastosowania określonej instytucji z zakresu prawa karnego (na przykład bogate orzecznictwo dotyczące sytuacji faktycznych, w których sądy przyjmowały lub nie zamiar bezpośredni lub wynikowy po stronie sprawcy). Starałem się natomiast wskazać na te judykaty, które prezentowały ogólne przesłanki czy zasady stosowania poszczególnych przepisów kodeksu karnego. Ich znajomość będzie pozwalała, przede wszystkim praktykom, ale i osobom dopiero zaznajamiającym się z materią prawa karnego, na prawidłowe zastosowanie wybranych instytucji z zakresu prawa karnego do określonych stanów faktycznych.

W publikacji, poza samym przytoczeniem tez wybranych orzeczeń, znalazły się również szerokie odwołania do najważniejszych fragmentów ich uzasadnień. Zabieg ten z jednej strony pozwala na zapoznanie się z argumentacją, która doprowadziła sąd do postawienia określonej tezy, z drugiej zaś - daje możliwość zwrócenia uwagi na poglądy, które zostały zaprezentowane przez sądy jedynie w uzasadnieniach orzeczeń i nie uwzględniono ich następnie w zaproponowanych przez sądy lub wydawnictwa tezach. Ponadto niektóre z orzeczeń zostały wzbogacone dodatkowym komentarzem, który ma zwrócić uwagę na pojawiające się wątpliwości związane z przyjętą przez sąd wykładnią przepisów, a także na ewentualne zmiany stanu prawnego, które nastąpiły po wydaniu danego orzeczenia.

Mam nadzieję, że niniejsze opracowanie będzie stanowić przydatne narzędzie pracy dla osób zarówno wykonujących zawody prawnicze, jak i dopiero przygotowujących się do ich wykonywania.

Tomasz Sroka

Autor fragmentu:
Art. 1art(1)
Art. 1 § 1art(1)par(1)

Wyrok TK z dnia 9 czerwca 2010 r., SK 52/08, OTK-A 2010, nr 5, poz. 50

Z uzasadnienia:

5. Interpretacja zasady określoności prawa w dotychczasowym orzecznictwie TK.

5.1. Zasada określoności oraz wynikające z niej reguły szczegółowe redagowania przepisów prawa represyjnego były również wielokrotnie przedmiotem kontroli Trybunału Konstytucyjnego, przed i po wejściu w życie Konstytucji.

5.1.1. W uzasadnieniu postanowienia z 25 września 1991 r. sygn. S 6/91 (OTK ZU w 1991 r., poz. 34) Trybunał stwierdził, że:

"W demokratycznym państwie prawa funkcją prawa karnego nie jest tylko ochrona państwa i jego instytucji, nie jest także tylko ochrona społeczeństwa lub poszczególnych jednostek przed przestępstwami, ale także, w nie mniejszym stopniu, ochrona jednostki przed samowolą państwa. Prawo karne stwarza dla władzy w demokratycznym państwie prawa barierę, poza którą obywatel powinien czuć się bezpieczny w tym sensie, że bez przekroczenia pola zabronionego pod...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX