Kidyba Andrzej (red.), Kodeks cywilny. Komentarz. Tom II. Własność i inne prawa rzeczowe, wyd. II

Komentarze
Opublikowano: LEX 2012
Stan prawny: 1 września 2012 r.
Autorzy komentarza:

Kodeks cywilny. Komentarz. Tom II. Własność i inne prawa rzeczowe, wyd. II

Autor fragmentu:

Wprowadzenie

Księga druga kodeksu cywilnego zawiera przepisy prawa cywilnego, które normują prawo własności i inne formy korzystania z rzeczy. Przepisy te zajmują w systemie prawa cywilnego szczególną pozycję. Wynika to z faktu, że normują stosunki własnościowe, które leżą u podłoża obrotu gospodarczego. Przeważająca część unormowań księgi drugiej kodeksu cywilnego to rozwiązania tradycyjne, które znajdują się w większości kodeksów krajów europejskich, prezentujące wysoki poziom legislacyjny. Modyfikacji wymagały tylko nieliczne uregulowania. Przede wszystkim z uwagi na zmianę systemu społeczno-gospodarczego nowelą do kodeksu cywilnego z dnia 28 lipca 1990 r. (Dz. U. Nr 55, poz. 321 z późn. zm.) zerwano z socjalistyczną koncepcją różnych form własności państwowej. Obecnie mamy dominację własności prywatnej, a prywatny właściciel ma swobodę postępowania; ograniczenia są jedynie wyjątkiem od zasady.

Następną istotną zmianę do księgi drugiej kodeksu cywilnego wniosła ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 172, poz. 1804), która skorygowała, zawartą w art. 244 k.c., listę ograniczonych praw rzeczowych. Usunięto z niej trzy ograniczone prawa rzeczowe związane z lokalami spółdzielczymi, które zastąpiono jednym, aktualnie istniejącym spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu.

Kolejna zmiana prawa rzeczowego, dokonana ustawą z dnia 30 maja 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 116, poz. 731), wychodzi naprzeciw potrzebom obrotu gospodarczego, wprowadzając nowego rodzaju służebność (art. 3051-3054). Dodane przepisy mają na celu umożliwienie przedsiębiorcom prowadzenia działalności gospodarczej, polegającej na zorganizowaniu sieci urządzeń przesyłowych z wykorzystaniem cudzych nieruchomości. Obecnie więc, obok służebności gruntowych, przysługujących każdoczesnemu właścicielowi nieruchomości władnącej (art. 285 k.c.) i służebności osobistych, przysługujących oznaczonym osobom fizycznym (art. 296 k.c.), mamy służebność przesyłu ustanawianą na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować, lub którego własność stanowią urządzenia przesyłowe, o których mowa w art. 49 § 1 k.c. (w brzmieniu ustawy z dnia 30 maja 2008 r., Dz. U. Nr 116, poz. 731). Ustanowienie służebności przesyłu daje przedsiębiorcy uprawnienie do korzystania w ograniczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem urządzeń przesyłowych.

Zmiana wprowadzona ustawą z dnia 23 lipca 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz ustawy - Prawo o notariacie (Dz. U. Nr 163, poz. 1012) nastąpiła na skutek stwierdzenia przez Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 15 marca 2005 r. (K 9/04, Dz. U. Nr 48, poz. 462) niezgodności z Konstytucją RP art. 179 k.c., który dotyczył zrzeczenia się własności nieruchomości. Przestał on obowiązywać z dniem 15 lipca 2006 r. Dostosowując regulację prawną do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, unormowano zrzeczenie się własności nieruchomości, wprowadzając w księdze trzeciej kodeksu cywilnego w tytule XXXIII1 umowę nieodpłatnego przekazania własności nieruchomości na rzecz gminy lub Skarbu Państwa (art. 9021-9022 k.c.). Umowa ta zapewnia niezbędną - zdaniem Trybunału Konstytucyjnego - autonomię woli organu w przedmiocie przejścia własności nieruchomości. Nowa umowa nazwana - przekazania nieruchomości - została uwzględniona w art. 155 § 1 k.c., dotyczącym przeniesienia własności. Zmiana ta weszła w życie z dniem 11 października 2008 r.

Zmiana dokonana ustawą z dnia 26 czerwca 2009 r. o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 131, poz. 1075) zawierała między innymi dodanie § 3 do art. 307 k.c., w którym określono przesłanki skuteczności zastawu wobec wierzycieli zastawcy.

Ponadto znowelizowano art. 314 k.c., określający zakres roszczeń ubocznych, które mogą być zabezpieczone zastawem. Zmiana ta weszła w życie z dniem 20 lutego 2011 r.

Z kolei z dniem 23 października 2011 r. weszła w życie ustawa z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 85, poz. 458), w której znowelizowano art. 156 k.c., określający zakres podstaw prawnych zobowiązania do zawarcia samoistnej umowy przenoszącej własność.

Kolejna zmiana, odnosząca się do księgi drugiej kodeksu cywilnego, została dokonana ustawą z dnia 16 września 2011 r. o timeshare (Dz. U. Nr 230, poz. 1370). Z dniem 28 kwietnia 2012 r. uchylono bowiem art. 2701 k.c., zawierający definicję i zasady stosowania przepisów o timesharingu w kodeksie cywilnym.

Praca niniejsza została opracowana przez dwie autorki. Nie jest ona jednak pracą wspólną, gdyż każda z autorek jest wyłącznym autorem opracowanych przez siebie partii. Zamiarem autorek było przedstawienie objaśnień do przepisów księgi drugiej kodeksu cywilnego z wykorzystaniem dorobku doktryny i judykatury. Autorki z reguły starały się zająć własne stanowisko w kwestiach spornych, a gdy nie było to możliwe, ze względu na szczególnie dyskusyjny charakter omawianych zagadnień, których rozważanie wymagałoby obszernego uzasadnienia, wykraczającego poza ramy komentarza, ograniczyły się do postawienia samego problemu i odesłania do literatury i orzecznictwa.

Lublin, wrzesień 2012

Prof. zw. dr hab. Andrzej Kidyba

Autor fragmentu:
Art. 140art(140)

1.

Prawo własności, którego dotyczy art. 140 k.c., jest prawem rzeczowym, dającym najpełniejsze władztwo nad rzeczą; inne prawa rzeczowe od niego się wywodzą. Jest prawem podmiotowym bezwzględnym (jak wszystkie prawa rzeczowe), skutecznym wobec wszystkich podmiotów (erga omnes) podlegających danemu prawodawstwu. Każdy więc ma obowiązek powstrzymania się od takich działań, które stanowiłyby ingerencję w sferę cudzej własności. W razie niedozwolonego naruszenia prawa własności właścicielowi przysługuje system roszczeń ochronnych.

2.

Przedmiotem własności są rzeczy w rozumieniu art. 45 k.c., czyli materialne części przyrody w stanie pierwotnym lub przetworzonym, na tyle wyodrębnione (w sposób naturalny lub sztuczny), że w stosunkach społecznych mogą być traktowane jako dobra samoistne (J. Wasilkowski, Zarys prawa rzeczowego, Warszawa 1963, s. 8). Rzeczami są tylko poszczególne przedmioty, zatem nie stanowi rzeczy tzw. zbiór praw lub ogół praw (universitas iuris) - jak na...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX