Koralewski Michał, Zawiązanie spółki akcyjnej

Komentarze praktyczne
Opublikowano: ABC
Status: Aktualny
Autor:

Zawiązanie spółki akcyjnej

Spółka akcyjna uważana jest w europejskich systemach prawa handlowego za najbardziej rozwiniętą formę spółki kapitałowej, nie tylko pod względem ilości regulujących jej przepisów prawa, ale przede wszystkim rozbudowanej strukturze organizacyjnej oraz bardzo sformalizowanemu postępowaniu mającemu na celu jej powołanie. Ma ono zapewniać bezpieczeństwo akcjonariuszy oraz wiarygodność spółki w obrocie gospodarczym. Jest to o tyle istotne, że ustawodawca wskazał tą formę organizacyjną, jako wyłącznie właściwą dla istotnych z punktu widzenia obywateli rodzajów działalności, takich jak banki, czy zakłady ubezpieczeń.

Względy te sprawiły, że w procedurze zawiązywania oraz tworzenia spółki akcyjnej ważną rolę odgrywają osoby pełniące funkcje zaufania publicznego: biegły rewident oraz notariusz. Ma to dodatkowo gwarantować prawidłowość oraz legalność całego postępowania, zwłaszcza aktów korporacyjnych, na podstawie których spółka będzie działać.

Sama zaś procedura utworzenia spółki akcyjnej składa się z czterech zasadniczych etapów, z których najistotniejszym jest zawiązanie spółki, któremu to zostanie poświęcony niniejszy komentarz.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX