Kondrat Mariusz, Uznawanie kwalifikacji lekarzy i swoboda praktykowania zawodu lekarza w krajach Unii Europejskiej

Komentarze praktyczne
Opublikowano: ABC
Status: Aktualny
Autor:

Uznawanie kwalifikacji lekarzy i swoboda praktykowania zawodu lekarza w krajach Unii Europejskiej

1.Wstęp

Już od 1 maja 2004 r., wraz z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, polskie dyplomy, w tym także dyplomy lekarzy, są uznawane w innych krajach UE. Szereg dyrektyw w zakresie uznawania kwalifikacji medycznych, przyjmowanych w ostatnich latach przez kraje członkowskie, stworzyło podwaliny unijnego systemu uznawania kwalifikacji zawodowych.

Opierają się one na dwóch podstawowych celach: realizacji zasady swobodnego przepływu osób, a więc umożliwienia swobodnego podejmowania pracy w innych krajach UE, czemu ma służyć uznawanie dyplomów, oraz urzeczywistnienia pośrednich i bezpośrednich zakazów dyskryminacji ze względu na narodowość.

W odniesieniu do polskich lekarzy na pełną realizację zasady swobodnego przepływu osób będzie trzeba zaczekać kilka lat, ze względu na przewidziany w Traktacie Akcesyjnym okres przejściowy na podejmowanie pracy. Okres przejściowy (poza drobnymi ograniczeniami) nie dotyczy jednak wykonywania zawodu poza stosunkiem pracy, a więc na przykład samodzielnie, w...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX