Mandrosz Joanna, Specyfika kulturowa w zastosowaniu procedur HR w polskich firmach z perspektywy koncepcji Geerta Hofstede

Komentarze praktyczne
Opublikowano: ABC
Status: Aktualny
Autor:

Specyfika kulturowa w zastosowaniu procedur HR w polskich firmach z perspektywy koncepcji Geerta Hofstede

Ciekawą perspektywę patrzenia na ważne uwarunkowania wdrażania procesów i procedur HR umożliwia zastosowanie analizy międzykulturowej. Próbę takiego spojrzenia na problemy HR w polskich firmach przedstawił niedawno podczas swojej prezentacji na Międzynarodowym Kongresie Kadry (24–25 listopada 2008 r.) holenderski badacz Bob Waisfisz. Jego analizy, nawiązujące do wymiarów kultury opisanych przez Geerta Hofstede, sugerują specyficzne problemy, jakie może kreować polska kultura, w której przecież operują na co dzień polskie firmy.

Główna teza przedstawiona przez Waisfisza zakłada, że im bardziej istotne są w jakimś procesie emocje, tym bardziej liczy się kontekst kulturowy. To sprawia, że z pewnością można oczekiwać silnego wpływu kulturowego na takie procesy organizacyjne jak rekrutacja, wdrażanie systemów motywacyjnych, ocena pracownicza, coaching czy nawet zwykła komunikacja w firmie.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX