Wolanin Marian, Renta planistyczna w planowaniu przestrzennym

Komentarze praktyczne
Opublikowano: ABC
Status: Nieaktualny, stan prawny na: 15 lipca 2006 r.
Autor:

Renta planistyczna w planowaniu przestrzennym

1.Wprowadzenie

Sposób wykonywania prawa własności nieruchomości polegający na jej zagospodarowywaniu kształtowany jest w szczególności w drodze ustaleń zawartych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub określonych w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Jednocześnie, według art. 140 kodeksu cywilnego, w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą.

Dopuszczalność korzystania z nieruchomości, jako wyodrębnionej geodezyjnie i prawnie części powierzchni ziemskiej zależna jest zatem od dwóch zasadniczych elementów: posiadania do niej tytułu prawnego (w ramach którego korzystanie z nieruchomości nie narusza uprawnień innych podmiotów) i ustalenia jej przeznaczenia w stosownym dokumencie planistycznym na określone cele,...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX