Dziurda Marcin, Nowe regulacje dotyczące licytacji elektronicznej w postępowaniu egzekucyjnym po nowelizacji k.p.c. z 9 marca 2023 r.
Nowe regulacje dotyczące licytacji elektronicznej w postępowaniu egzekucyjnym po nowelizacji k.p.c. z 9 marca 2023 r.
1. Przepisy o licytacji elektronicznej zostały wprowadzone do ustawy z 17.11.1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego – dalej k.p.c. – stosunkowo niedawno. Początkowo obejmowały egzekucję z ruchomości (art. 8791–87911 k.p.c.), a od 2021 r. także z nieruchomości (art. 9861–98611 k.p.c.).
Nowe regulacje sprawdziły się w praktyce. Trudno się zresztą temu dziwić. Jeśli komornik organizuje przetarg w formie tradycyjnej, uczestniczy w nim z reguły niewielu potencjalnych oferentów. Barierę stanowi konieczność dotarcia w danym czasie w określone miejsce. Z przyczyn organizacyjnych tradycyjna, ustna licytacja nie może przy tym trwać zbyt długo.
Tymczasem w licytacji elektronicznej może uczestniczyć każdy, kto ma dostęp do internetu. Żeby licytować, nie trzeba nawet przebywać w Polsce. Czas trwania przetargu wynosi aż siedem dni. Komornik wyznacza licytację elektroniczną w taki sposób, aby zarówno termin rozpoczęcia, jak i zakończenia przetargu przypadał pomiędzy godziną 9.00 a 14.00 w dni robocze (a...
Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX