Koralewski Michał, Administrator hipoteki w praktyce notarialnej

Komentarze praktyczne
Opublikowano: ABC
Status: Aktualny
Autor:

Administrator hipoteki w praktyce notarialnej

Instytucja administratora hipoteki choć wzorowana jest na podobnej funkcji administratora zastawu rejestrowego stanowi jednakże novum nie tylko w ustawodawstwie krajowy, ale także europejskim, brak jest bowiem dotychczas jej odpowiedników w systemach prawnych innych państw.

Administrator hipoteki może zostać powołany w przypadku, gdy jedną hipoteką ma zostać zabezpieczona grupa kilku wierzytelności przysługujących różnym wierzycielom, a do tego wszystkie te wierzytelności mają służyć sfinansowaniu tego samego przedsięwzięcia. Nie jest to, zatem instytucja dostępna dla każdego z wierzycieli hipotecznych. Osoba administratora powoływana jest przez wierzycieli mocą wielostronnej umowy.

Administrator będąc zastępcą pośrednim wszystkich wierzycieli zabezpieczonych hipoteką spełniającą powyższe warunki, zawiera umowę z dłużnikiem rzeczowym o ustanowienie przedmiotowego zabezpieczenia, a także wpisywany jest w księdze wieczystej w pozycji wierzyciela hipotecznego. Pomimo to na gruncie prawa materialnego nie wstępuje on w inne prawa wierzycieli.

Skorzystanie z niniejszej instytucji implikuje również konsekwencje na gruncie umowy o ustanowienie hipoteki, która musi zawierać dodatkowe elementy. Z uwagi zaś na konieczność zachowania formy aktu notarialnego dla takiej umowy, rola notariusza w procesie powoływania lub zmiany administratora hipoteki jest znaczna.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX