Rychter Andrzej, Wystawienie bankowego tytułu egzekucyjnego po śmierci klienta banku. Glosa do uchwały SN z dnia 16 stycznia 2009 r., III CZP 132/08

Glosy
Opublikowano: PiP 2010/1/127-129
Autor:
Rodzaj: glosa
Notka bibliograficzna: aprobująca

Wystawienie bankowego tytułu egzekucyjnego po śmierci klienta banku. Glosa do uchwały SN z dnia 16 stycznia 2009 r., III CZP 132/08

Zgon klienta jest jednym z ryzyk związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Omawiana uchwała daje odpowiedź, w jaki sposób można to ryzyko zminimalizować, korzystając z instytucji bankowego tytułu egzekucyjnego.

Mimo że w praktyce przyjmowano wystawianie tytułu przeciwko dłużnikowi po jego śmierci, należy uznać taką praktykę za sprzeczną z obowiązującymi przepisami prawa.

Sąd Najwyższy trafnie wskazał, iż nie ma różnicy między tytułami egzekucyjnymi pochodzącymi od sądu a tymi wystawianymi przez banki. Zgodnie z ogólnymi zasadami, by być stroną postępowania, należy mieć zdolność sądową , a takiej nie ma osoba nieżyjąca. Sąd wskazał również, iż wystawienie tytułu przeciwko zmarłemu dłużnikowi narusza wymogi formalne, jakie ma spełniać bankowy tytuł egzekucyjny, gdyż powinien on wskazywać dłużnika zobowiązanego do zapłaty , tymczasem z chwilą śmierci dłużnika jego prawa i obowiązki majątkowe przechodzą na spadkobierców (art. 922 § 1 k.c.), którzy stają się dłużnikami banku.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX