Durczak-Żochowska Sylwia, Postępowanie karne - oskarżyciel posiłkowy w postępowaniu odwoławczym - dopuszczalność i kierunek środka odwoławczego. Glosa do postanowienia SN z dnia 23 września 2008 r., I KZP 21/08.

Glosy
Opublikowano: OSP 2009/12/125
Autor:
Rodzaj: glosa
Notka bibliograficzna: aprobująca

Postępowanie karne - oskarżyciel posiłkowy w postępowaniu odwoławczym - dopuszczalność i kierunek środka odwoławczego. Glosa do postanowienia SN z dnia 23 września 2008 r., I KZP 21/08.

Sąd Najwyższy w niniejszym orzeczeniu zajął się trzema ważnymi zagadnieniami, po pierwsze - warunkami przedstawienia sądowej instancji najwyższej zagadnienia prawnego do rozstrzygnięcia, ponadto kręgiem osób uprawnionych do złożenia wniosku o uzasadnienie wyroku i apelacji, a także dopuszczalnością - z punktu widzenia gravamen - wniesienia przez oskarżyciela posiłkowego apelacji na korzyść oskarżonego.

Zarówno w orzecznictwie, jak i doktrynie słusznie przyjmuje się, iż skuteczne wystąpienie z pytaniem prawnym w trybie art. 441 k.p.k. jest uzależnione od spełnienia trzech warunków. Musi to być zagadnienie:

- „prawne" czyli musi zaistnieć ważny problem interpretacyjny, zatem taki, który ma „podstawowe znaczenie dla prawidłowego rozumienia i stosowania prawa" ,

- wymagające „zasadniczej wykładni ustawy", tj. odnoszące się do sytuacji, gdy norma umożliwia rozbieżne interpretacje, co jest niekorzystne dla funkcjonowania prawa w praktyce ,

- powstające „przy rozpoznawaniu środka odwoławczego",...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX