Gomułowicz Andrzej, Podatek akcyzowy - obowiązek sprzedawcy przedstawienia oświadczeń nabywców olejów napędowych, że nabywane oleje są przeznaczone do celów opałowych - skutki niedopełnienia warunków formalnych. Glosa do wyroku WSA z dnia 25 czerwca 2014 r., I SA/Wr 432/14

Glosy
Opublikowano: OSP 2016/2/12
Autor:
Rodzaj: glosa
Notka bibliograficzna: aprobująca

Podatek akcyzowy - obowiązek sprzedawcy przedstawienia oświadczeń nabywców olejów napędowych, że nabywane oleje są przeznaczone do celów opałowych - skutki niedopełnienia warunków formalnych. Glosa do wyroku WSA z dnia 25 czerwca 2014 r., I SA/Wr 432/14

Teza wyroku odrzuca maksymę Ulpiana, zgodnie z którą quod quidem perquam durum est, sed ita lex scripta est (to, co nawet bardzo twarde/surowe/dolegliwe jest, to trzeba przyjąć, tak bowiem zapisane jest w ustawie). Wspiera się natomiast na maksymie Cycero – ius summus saepe summa est malitia, która następnie, po stuleciach, przyjęła formę summum ius summa iniuria .

Iniuria oznacza krzywdę, niesprawiedliwość, niegodziwość, bezprawie. Sędziowie nie mają wątpliwości co do tego, że „przepisy art. 89 ust. 16 u.p.a. czy art. 89 ust. 5 i 6 u.p.a. mają charakter jednoznaczny”. Ale uznają, że „nie ma powodu, aby w przedmiotowej sprawie formalność prawa prowadziła do formalistycznego sposobu jego stosowania”.

W uzasadnieniu twierdzą, że „nadmierna lub niewystarczająca pojemność reguł może być modyfikowana w procesie stosowania prawa. Służą do tego takie narzędzia, jak odwołanie się m.in. do celu danej instytucji prawnej bądź do ogólnych zasad prawa”.

W moim przekonaniu teza wyroku zasługuje na...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX