Kaliński Maciej, Odszkodowania za nielegalne rozporządzenie gruntami warszawskimi. Glosa do wyroku SN z dnia 13 października 2010 r., I CSK 25/10

Glosy
Opublikowano: PiP 2012/1/117-123
Autor:
Rodzaj: glosa
Notka bibliograficzna: krytyczna

Odszkodowania za nielegalne rozporządzenie gruntami warszawskimi. Glosa do wyroku SN z dnia 13 października 2010 r., I CSK 25/10

1. W postępowaniu odszkodowawczym (art. 160 k.p.a.) stroną postępowania nie są osoby, które zainicjowały postępowanie, w którym zapadły orzeczenia nadzorcze, jeśli nie były one stronami pierwotnego postępowania, w którym do wydania takiej decyzji doszło.

2. Obowiązek z art. 7 ust. 4 dekretu z 26 X 1945 o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy obciąża gminę z mocy prawa, a na powodach spoczywa ciężar wykazania, że gmina nie spełniła tego obowiązku, w braku odpowiednich gruntów.

Z dużym zainteresowaniem powitać należy kolejne orzeczenie Sądu Najwyższego dotyczące skomplikowanej problematyki odszkodowań za grunty warszawskie. Rosnąca w znaczącym tempie liczba judykatów na ten temat świadczy o jej dużej aktualności.

Z góry zaznaczam, że nie zgadzam się z glosowanym wyrokiem, który różni się diametralnie od dotychczasowej judykatury. Aby jednak wykazać, jakie powody decydują o takiej ocenie, należy pokrótce naszkicować zasadnicze elementy stanu faktycznego.

Powodowie...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX