Nesterowicz Mirosław, Glosa do wyroku s. apel. z dnia 10 marca 2015 r., VI ACa 651/14 [w:] M. Nesterowicz, Prawo medyczne. Komentarze i glosy do orzeczeń sądowych, WK 2017.

Glosy
Opublikowano: LEX/el. 2017
Autor:
Rodzaj: glosa

Glosa do wyroku s. apel. z dnia 10 marca 2015 r., VI ACa 651/14 [w:] M. Nesterowicz, Prawo medyczne. Komentarze i glosy do orzeczeń sądowych, WK 2017.

Teza

1. Art. 19a u.z.o.z. chroni godność, prywatność i autonomię pacjenta i nie wymaga powstania szkody na osobie, gdyż zadośćuczynienie może być przyznane przez sam fakt naruszenia. Art. 19a u.z.o.z. jest bowiem przepisem chroniącym dobra osobiste pacjenta, zatem podobnie, jak inne dobra osobiste z art. 23 k.c. nie wymaga powstania szkody. Stanowi on samodzielną podstawę odpowiedzialności, zaś odesłanie do art. 448 k.c. oznacza tylko tyle, że sąd powinien przy ustalaniu zadośćuczynienia stosować reguły ustalone na gruncie art. 448 k.c.

2. Brak udzielenia pacjentce odpowiedniej informacji o stwierdzonym przez szpital zakażeniu WZW-C narusza prawo do informacji o jej stanie zdrowia i stanowi winę personelu szpitala. W przypadku posiadania takiej świadomości pacjentka mogła podjąć działania zapobiegawcze celem uniknięcia ryzyka zakażenia najbliższych członków rodziny, nawet wówczas, gdy potencjalne ryzyko zakażenia było rzadkie .

Glosa

1.Coraz częściej pacjenci jako podstawę swojego powództwa...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX