Skoczylas Andrzej Przemysław, Glosa do wyroku NSA z dnia 24 maja 1999 r., II SAB 24/99

Glosy
Opublikowano: OSP 2000/9/133
Autor:
Rodzaj: glosa
Notka bibliograficzna: aprobująca

Glosa do wyroku NSA z dnia 24 maja 1999 r., II SAB 24/99

Problemem o podstawowym znaczeniu, który został poruszony w wyroku NSA z dnia 24 maja 1999 r. (II SAB 24/99), jest kwestia, czy Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji może być w postępowaniu sądowoadministracyjnym stroną skarżącą w sprawach o stwierdzenie legalności odwołania i powołania członków Rad Nadzorczych jednoosobowych spółek akcyjnych Skarbu Państwa będących jednostką publicznej radiofonii i telewizji. Na wstępie należy przypomnieć, że w myśl art. 33 ust. 2 ustawy o NSA uprawnionym do wniesienia skargi jest każdy, kto ma w tym interes prawny.

Nasuwa się tutaj pytanie: czym jest ów interes prawny do wniesienia skargi do NSA i czy ma go w powyższej sprawie przewodniczący KRRiT?

Sądzę, że należy tu nawiązać do poglądów M. Bogusza, według którego pojęcie interesu prawnego na gruncie ustawy o Naczelnym Sądzie Administracyjnym należy rozpatrywać na podstawie podobnych kryteriów, jak to ma miejsce w postępowaniu administracyjnym, tzn. normę prawa materialnego, konkretną...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX