Rejmaniak Rafał, Glosa do wyroku NSA z dnia 20 lutego 2015 r., II OSK 1683/13

Glosy
Opublikowano: Prok.i Pr. 2016/9/187-197
Autor:
Rodzaj: glosa
Notka bibliograficzna: krytyczna

Glosa do wyroku NSA z dnia 20 lutego 2015 r., II OSK 1683/13

Streszczenie

Glosator nie zgadza się z poglądami zawartymi w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, dotyczącymi interpretacji przesłanki „stanowienia zagrożenia dla samego siebie, porządku i bezpieczeństwa publicznego”, uzasadniającej odmowę wydania pozwolenia na broń, jako mającej charakter ocenny i otwarty. Autor wskazuje, iż zaproponowana przez Sąd wykładnia powyższego zwrotu, w świetle aktualnie obowiązującego brzmienia ustawy o broni i amunicji, daje organom prowadzącym postępowanie o wydanie pozwolenia na broń nieuzasadnioną swobodę oceny zaistnienia tej przesłanki, a w konsekwencji w szerokim zakresie dopuszcza uznaniowość organu Policji przy wydawaniu i cofaniu pozwoleń na broń. Zdaniem glosatora taka wykładnia nie ma umocowania w przepisach ustawy o broni i amunicji.

1. Przesłanka zagrożenia porządku lub bezpieczeństwa publicznego jest zawsze spełniona, gdy wnioskodawca zostanie skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwa wymienione w art. 15 ust. 1 pkt 6 ustawy z 1999 r. o broni i amunicji. Organy nie muszą wówczas prowadzić rozważań co do wpływu konkretnego wyroku skazującego na rozstrzygnięcie w przedmiocie udzielenia pozwolenia na broń (lub jego cofnięcia).

2. Nie sposób wyprowadzić wniosku, że tylko skazanie prawomocnym wyrokiem (nawet gdy spełnione są warunki podane w art. 15 ust. 1 pkt. 1–5 tej ustawy z 1999 r. o broni i amunicji) uniemożliwia wydanie pozwolenia na broń, jeżeli, w konkretnym stanie faktycznym, okaże się, że wnioskodawca może stanowić zagrożenie dla samego siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego z innych przyczyn, a zatem sam fakt nieskazania nie stanowi pozytywnej przesłanki do wydania pozwolenia na broń.

3. Prawidłowe zastosowanie art. 10 ust. 1 ustawy z 1999 r. o broni i amunicji wymaga nadania zawartemu w tym przepisie zwrotowi ocennemu konkretnej treści (z wyjątkami ujętymi w art. 15 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy) przez co autorytatywne stwierdzenie tego, jakie przyczyny usprawiedliwiają wydanie pozwolenia na broń sportową, a jakie muszą być uznane za niewystarczające, może nastąpić jedynie odrębnie w każdej indywidualnej sprawie.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX