Bem Kazimierz, Glosa do wyroku ETPC z dnia 28 lutego 2008 r., 37201/06

Glosy
Opublikowano: LEX/el. 2009
Autor:
Rodzaj: glosa
Notka bibliograficzna: aprobująca

Glosa do wyroku ETPC z dnia 28 lutego 2008 r., 37201/06

1. Ochrona przed torturami albo nieludzkim bądź poniżającym traktowaniem, zapewniana w artykule 3 przez Konwencję o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności sporządzoną w Rzymie dnia 4 listopada 1951 r. (dalej: EKPC bądź konwencja), ma charakter fundamentalny, jest absolutna i nie są przewidziane od niej wyjątki. W szczególności nie jest takim wyjątkiem i być nim nie może zwalczanie międzynarodowego czy krajowego terroryzmu. Państwa-strony EKPC nie mogą bronić ustroju demokratycznego i poszanowania praw człowieka, poprzez uszczuplanie i naruszenie praw, których rzekomo bronią.

2. Państwa-strony EKPC nie są zwolnione z zobowiązań wynikających z konwencji, jeśli same nie torturują, a przekazują osoby pod ich jurysdykcją do krajów, gdzie zachodzi uzasadniona obawa naruszenia art. 3 EKPC.

3. Samo ratyfikowanie umów międzynarodowych oraz instrumentów ochrony praw człowieka przez państwa trzecie, niebędące sygnatariuszami EKPC, do których są wydawane osoby przez państwa-strony, nie jest wystarczającą gwarancją, by uznać, że nie może dojść do naruszenia art. 3 EKPC. Liczy się to, czy skarżącemu grozi realne ryzyko traktowania, które naruszałoby normy EKPC.

4. Zakres stosowania EKPC obejmuje nie tylko obywateli państw-sygnatariuszy tej konwencji, ale wszystkie osoby znajdujące się pod jurysdykcją państw-stron tejże konwencji.

5. Konwencja, a w szczególności zakres ochrony wynikający z art. 3 jest dużo szerszy niż zakres ochrony praw człowieka zagwarantowany postanowieniami Konwencji dotyczącej uchodźców, sporządzonej w Genewie dnia 28 lipca 1951 r. (dalej: KGU) oraz Protokołu Nowojorskiego z dnia 31 stycznia 1967 r. (odtąd PN).

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX