Czepek Jakub, Glosa do wyroku ETPC z dnia 27 kwietnia 2010 r., 23039/02

Glosy
Opublikowano: LEX/el. 2015
Autor:
Rodzaj: glosa
Notka bibliograficzna: aprobująca

Glosa do wyroku ETPC z dnia 27 kwietnia 2010 r., 23039/02

1.Stan faktyczny

Sprawa dotyczy J.W. – syna i brata skarżących. W dniu 20 marca 1999 r. został on znaleziony martwy w swoim mieszkaniu. Był poważnie zraniony w głowę. Według skarżących krewny nigdy nie chorował, a w szczególności nie cierpiał nigdy na nadciśnienie czy dolegliwości związane z sercem.

Lekarz karetki pogotowia stwierdził, że śmierć nastąpiła z nieznanej przyczyny. Wykluczył jednak zawał mięśnia sercowego, wylew czy zator płucny. Lekarz z przychodni rejonowej podpisał kartę zgonu, opierając się na informacjach przekazanych przez lekarza z zespołu medycznego karetki pogotowia oraz przez rodzinę i funkcjonariuszy policji. Nie zlecono wykonania sekcji zwłok. Kolejnego dnia, jeszcze przed wydaniem oficjalnego aktu zgonu, zmarły został pochowany. Formalnościami pogrzebowymi zajęła się żona zmarłego.

W czasie pogrzebu rodzina zażądała otwarcia trumny. Gdy to uczyniono, skarżący zauważyli, że na twarzy i czole zmarłego widniały głębokie cięcia oraz, że nie miał skrzyżowanych, jak to się zazwyczaj...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX