Wiciński Grzegorz, Glosa do postanowienia s.apel. z dnia 9 czerwca 1999 r., II AKz 304/99

Glosy
Opublikowano: Prok.i Pr. 2003/12/112-118
Autor:
Rodzaj: glosa
Notka bibliograficzna: krytyczna

Glosa do postanowienia s.apel. z dnia 9 czerwca 1999 r., II AKz 304/99

Glosowana teza stanowi uzasadnienie postanowienia, mocą którego Sąd Apelacyjny odmówił skazanemu udzielenia na zasadzie art. 153 § 1 k.k.w. w zw. z art. 150 § 1 k.k.w. przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności. Na podkreślenie zasługuje uwaga, że w omawianym przypadku mowa jest o instytucji o charakterze obligatoryjnym. Oznacza to, że wolą ustawodawcy pozostaje, aby w: „(...) wypadku choroby psychicznej lub innej choroby uniemożliwiającej wykonanie kary, Sąd (...) udzielił przerwy (...) do czasu ustania przeszkody”.

W świetle normy prawnej sformułowanej w sposób wysoce jednoznaczny, rodzące się na tle orzeczenia wątpliwości zdają się mieć solidne podstawy.

Dodajmy również, że identyczną jak Sąd w Katowicach interpretację przepisu art. 153 § 1 k.k.w., przyjął jako podstawę swego rozstrzygnięcia Sąd Apelacyjny w Lublinie . Świadczyć to może o tym, że mamy do czynienia nie tyle z odosobnionym poglądem, ile z próbą wyznaczenia takiego kierunku w orzecznictwie penitencjarnym dotyczącym...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX