Antoszek Piotr, Charakter prawny uchwały walnego zgromadzenia spółdzielni. Glosa do wyroku SN z dnia 19 marca 1996 r., III CZP 20/96

Glosy
Opublikowano: Glosa 2006/3/88-96
Autor:
Rodzaj: glosa
Notka bibliograficzna: częściowo krytyczna

Charakter prawny uchwały walnego zgromadzenia spółdzielni. Glosa do wyroku SN z dnia 19 marca 1996 r., III CZP 20/96

Glosowany wyrok Sądu Najwyższego zasługuje na rozważenie zwłaszcza z uwagi na okoliczność, że znajduje on zastosowanie także do uchwał wspólników spółek kapitałowych. Charakter prawny uchwał wspólników spółek kapitałowych nie został w polskim piśmiennictwie poddany jak dotąd szczegółowej analizie i rzadko stawał się przedmiotem rozważań orzecznictwa. Różnorodność aktów wspólników pod względem treści skłania jednak do zastanowienia nad ich istotą prawną. Wśród różnych opinii piśmiennictwa na ten temat można znaleźć bowiem także głosy uznające jednolity charakter prawny wszystkich uchwał, a większość wywodów koncentruje się w każdym razie na uchwałach, które stanowią czynności prawne.

Należy więc podjąć próbę odpowiedzi na pytanie, czy istotnie wszystkie uchwały mają jednolity charakter prawny, a wobec uznania, że niektóre uchwały nie zmierzają do wywołania skutków cywilnoprawnych, czy dopuszczalne jest ich zaskarżenie - i dalej, czy instytucja zaskarżalności jest nierozerwalnie związana z pojęciem czynności prawnej. Na tle komentowanego orzeczenia nasuwają się także kolejne wątpliwości. Przede wszystkim należy poddać analizie kwestię, czy wspomniane akty zasługują w ogóle na miano uchwał i czy istotnie wśród aktów wspólników spółek kapitałowych znajdujemy także akty niemające przymiotu bycia uchwałami. Odpowiedź twierdząca skłaniałaby natomiast do zastanowienia się, jakie jest kryterium klasyfikacji tych aktów.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX