Jamróz Łukasz, Zwolnienia z VAT w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (tekst wprowadzający w tematykę dodatku)

Artykuły
Opublikowano: PP 2010/12/3-4
Autor:
Rodzaj: artykuł

Zwolnienia z VAT w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (tekst wprowadzający w tematykę dodatku)

Zwolnienie z opodatkowania jest szczególną konstrukcją w podatku od wartości dodanej. W praktyce sprowadza się do tego, że w związku z transakcją, która podlega zwolnieniu podmiot jej dokonujący nie musi zapłacić podatku należnego – równocześnie jednak nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego. Brak opodatkowanie powoduje, że są one korzystne w przypadku czynności wykonywanych na rzecz konsumentów (podmiotów nie prowadzących działalności gospodarczej).

Regulacje unijne przewidują szereg zwolnień z VAT. W naszych artykułach koncentrujemy się na omówieniu zwolnień dla usług (ew. dostaw towarów związanych z usługami). W tej grupie można wyróżnić 2 kategorie.

Po pierwsze, przepisy zawierają obligatoryjne zwolnienia dotyczące określonych czynności wykonywanych w interesie publicznym. Jako że przyjmuje się, iż zapewnienie niektórych usług (edukacja, ochrona zdrowia) stanowi obowiązek państwa wobec jego obywateli, państwa członkowskie chcą zapewnić niską cenę tych usług. Jednym ze sposobów...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX