Błaszczyk Paweł, Znaczenie prawne absolutorium w świetle odpowiedzialności cywilnej członków organów spółek kapitałowych

Artykuły
Opublikowano: PPH 2009/3/22-31
Autor:
Rodzaj: artykuł

Znaczenie prawne absolutorium w świetle odpowiedzialności cywilnej członków organów spółek kapitałowych

Odpowiedzialność cywilna funkcjonariuszy spółek kapitałowych, takich jak członkowie zarządów, rad nadzorczych i komisji rewizyjnych , odgrywa w obrocie prawnym coraz większą rolę. Przykładem jest chociażby wzrost zainteresowania podstawą roszczeń z art. 299 k.s.h., który to przepis stał się ostatnio przedmiotem kilku istotnych rozstrzygnięć Sądu Najwyższego .

W praktyce coraz częstsze są także powództwa kierowane przeciwko osobom zasiadającym w organach spółek, obejmujące odpowiedzialność o charakterze odszkodowawczym, w tym na podstawie art. 293 i art. 483 k.s.h. Wydaje się, że obecna sytuacja gospodarcza, oddziałująca negatywnie na wyniki finansowe wielu firm, może dodatkowo wpłynąć na częstotliwość tego rodzaju postępowań sądowych.

Na tle zasygnalizowanej wyżej problematyki występują jednak nadal zagadnienia prawne budzące poważne wątpliwości. W szczególności dyskusyjna jest kwestia znaczenia prawnego absolutorium w zakresie odpowiedzialności funkcjonariuszy spółek za wyrządzoną tym spółkom szkodę. Nie jest bowiem jasne, czy udzielenie danemu członkowi organu absolutorium może wywoływać tzw. efekt prekluzji , tj. stanowić podstawę do zwolnienia go z ponoszonej wobec spółki odpowiedzialności, czy też fakt uzyskania absolutorium pozostaje dla wymienionych roszczeń bez znaczenia.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX