Sołtysiński Stanisław, Zmierzch zasady równego traktowania podmiotów gospodarczych

Artykuły
Opublikowano: PiP 2015/1/84-99
Autor:
Rodzaj: artykuł

Zmierzch zasady równego traktowania podmiotów gospodarczych

Tekst został wygłoszony w ramach cyklu wykładów „Państwa i Prawa” w dniu 9.6.2014 r. w siedzibie Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

I.Wprowadzenie

Spuścizna Kodeksu Napoleona i innych wielkich kodeksów cywilnych obejmuje m.in. komplementarne zasady wolności umów i równości podmiotów prawa cywilnego. Zniesienie przywilejów stanowych i różnych form dyskryminacji przyczyniło się do rozwoju gospodarki wolnorynkowej. Procesy te doprowadziły stopniowo nie tylko do zniesienia feudalnych przywilejów i dyskryminacji gospodarczej na tle religijnym, lecz również do równego traktowania własnych obywateli i cudzoziemców . Równe traktowanie obywateli krajowych i cudzoziemców wprowadził także § 33 austriackiego kodeksu cywilnego, przewidując jednocześnie dopuszczalność ustawowych ograniczeń tej zasady.

Dyrektywa równej ochrony podmiotów, zwana także zasadą równorzędności, jest nadal akcentowana w podręcznikach i systemach prawa cywilnego . Równorzędność podmiotów prawa cywilnego wymieniano jako istotną cechę tego...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX