Jackowski Michał, Zasada ne bis in idem w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Artykuły
Opublikowano: PiP 2012/9/18-30
Autor:
Rodzaj: artykuł

Zasada ne bis in idem w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Zgodnie z art. 4 ust. 1 Protokołu nr 7 do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, nikt nie może być ponownie sądzony lub karany w postępowaniu przed sądem tego samego państwa za przestępstwo, za które został uprzednio skazany prawomocnym wyrokiem lub uniewinniony zgodnie z ustawą i zasadami postępowania karnego tego państwa. Przepis ten dookreśla europejski standard praw człowieka w zakresie rzetelnego procesu karnego, statuując kluczową dla poszanowania praw człowieka zasadę ne bis in idem. Zasada ta nie została wysłowiona w samej Konwencji i nie wynika z niej nawet pośrednio .

Wspomniany przepis był przedmiotem jedynie kilkudziesięciu postanowień i wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. W tej liczbie orzeczeń można dostrzec zasadnicze dylematy, przed którymi stawia ETPC owa zasada.

1.

Po pierwsze, ETPC musiał rozstrzygnąć, co oznacza „sądzenie lub ukaranie za przestępstwo”. Przez wiele lat decydował a casu ad casum, czy określona sankcja zastosowana wobec skarżącego podpada pod...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX