Bainczyk Magdalena, Zasada demokracji jako źródło warunków uczestnictwa Republiki Federalnej Niemiec w UE - wyrok niemieckiego Bundesverfassungsgericht w sprawie Traktatu z Lizbony, cz. I.

Artykuły
Opublikowano: EPS 2013/8/33-38
Autor:
Rodzaj: przegląd orzeczn.

Zasada demokracji jako źródło warunków uczestnictwa Republiki Federalnej Niemiec w UE - wyrok niemieckiego Bundesverfassungsgericht w sprawie Traktatu z Lizbony, cz. I.

Omawiając historię ponad 50 lat członkostwa Niemiec w Unii Europejskiej, nie sposób pominąć orzeczeń wydawanych w Karlsruhe, a w szczególności tych determinujących funkcjonowanie Niemiec w ramach struktur europejskich w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Należą do nich niewątpliwie wyroki niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego (dalej jako FTK) w sprawie Traktatu z Maastricht oraz w sprawie Traktatu z Lizbony . Wspomniane orzeczenia zostały w sposób obszerny omówione w doktrynie polskiej, a wyrok w sprawie Traktatu z Lizbony wzbudził jej szerokie zainteresowanie . Został on także uwzględniony w orzecznictwie polskiego Trybunału Konstytucyjnego (dalej jako TK) . Celem niniejszego opracowania jest omówienie tez wyroku FTK w sprawie Traktatu z Lizbony pod kątem kształtowania warunków członkostwa na podstawie analizy tekstu w języku oryginalnym z uwzględnieniem dorobku doktryny niemieckiej.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX