Grzelak Agnieszka, Wzajemne zaufanie jako podstawa współpracy sądów państw członkowskich UE w sprawach karnych (uwagi na marginesie odesłania prejudycjalnego w sprawie C-216/18 PPU Celmer)

Artykuły
Opublikowano: PiP 2018/10/50-66
Autor:
Rodzaj: artykuł

Wzajemne zaufanie jako podstawa współpracy sądów państw członkowskich UE w sprawach karnych (uwagi na marginesie odesłania prejudycjalnego w sprawie C-216/18 PPU Celmer)

1. Wstęp. W dniu 12.03.2018 r. sąd w Irlandii (High Court) zdecydował o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE (TS) dwóch pytań prejudycjalnych w sprawie Minister for Justice and Equality and Artur Celmer , których ostateczną wersję wraz z uzasadnieniem przedstawił 23.03.2018 r. W Trybunale Sprawiedliwości sprawie został nadany numer C-216/18 PPU L.M. , co oznacza rozpoznawanie jej w trybie pilnym . Rozstrzygnięcie Trybunału spodziewane zatem było w ciągu kilku miesięcy. W związku z pojawiającymi się licznymi komentarzami dotyczącymi decyzji sądu irlandzkiego o skorzystaniu z procedury odesłania prejudycjalnego warto – nie odnosząc się do samego rozstrzygnięcia Trybunału Sprawiedliwości, które stanowić powinno oddzielne opracowanie – dokładnie przedstawić zakres pytań oraz wyjaśnić okoliczności ich skierowania, a także pokazać konsekwencje problemów związanych z przestrzeganiem zasady rządów prawa w Polsce dla wzajemnego zaufania i w konsekwencji dla współpracy organów wymiaru...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX