Dąbrowski Stanisław, Wystąpienie SSN Stanisława Dąbrowskiego, Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, na konferencji "Niezależność sądów i niezawisłość sędziów gwarancją praworządności i praw człowieka" zorganizowanej przez Krajową Radę Sądownictwa, Warszawa, 21.02.2012 r.

Artykuły
Opublikowano: KRS 2014/1/27-29
Autor:
Rodzaj: artykuł

Wystąpienie SSN Stanisława Dąbrowskiego, Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, na konferencji "Niezależność sądów i niezawisłość sędziów gwarancją praworządności i praw człowieka" zorganizowanej przez Krajową Radę Sądownictwa, Warszawa, 21.02.2012 r.

Niezawisłość sędziów – gwarancje ustrojowe i zagrożenia

Wysłuchaliśmy bardzo interesującego referatu pana profesora Andrzeja Bałabana dotyczącego niezależności sądów. Z niezależnością sądów ściśle wiąże się niezawisłość sędziów. Nie jest jednak łatwo dokonać konkretnego rozgraniczenia między tymi pojęciami. Sam ustrojodawca ma z tym trudności i np. w art. 45 Konstytucji RP mówi o sądzie niezależnym i niezawisłym. Tendencja do łączenia tych dwóch pojęć wynika ze ścisłego zespolenia, jakie występuje pomiędzy sędzią a sądem. Sędziowie stanowią osobowy substrat sądu, z tego też względu o sędzim mówi się nieraz jako o organie władzy sądowniczej. Pomijając art. 45, inne przepisy Konstytucji „niezależność” wiążą z sądami w znaczeniu instytucjonalnym, zaś „niezawisłość” z osobą sędziego. W tym ujęciu niezależność sądów jest gwarancją niezawisłości sędziów.

Niezawisłość sędziego oznacza przede wszystkim jego wolność od wpływów zewnętrznych – od wpływów przedstawicieli władzy wykonawczej i ustawodawczej, lecz także władzy sądowniczej i wszystkich osób...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX