Grzelak Agnieszka, Sakowicz Andrzej, Wymóg niezależności sądu krajowego jako element skutecznej ochrony sądowej (uwagi na tle wyroku TS z 19.11.2019 r. dla polskiego wymiaru sprawiedliwości)

Artykuły
Opublikowano: PiP 2020/5/59-77
Autorzy:
Rodzaj: artykuł

Wymóg niezależności sądu krajowego jako element skutecznej ochrony sądowej (uwagi na tle wyroku TS z 19.11.2019 r. dla polskiego wymiaru sprawiedliwości)

1. Wprowadzenie. Od kilkunastu miesięcy niezależność sądów i niezawisłość sędziów, w tym sędziów polskich, jest przedmiotem oceny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TS). Jest to efektem spraw, które wszczynane są w wyniku kierowania pytań prejudycjalnych do TS przez sądy polskie i sądy innych państw członkowskich, ale również skarg kierowanych przez Komisję przeciwko Polsce w związku z zarzutem naruszenia zobowiązań wynikających z traktatów stanowiących podstawę funkcjonowania Unii Europejskiej . W sprawie niezależności sądów oraz innych organów wymiaru sprawiedliwości TS wypowiadał się w ostatnich miesiącach konsekwentnie , podkreślając ich autonomiczność, zakaz podlegania jakiejkolwiek hierarchii czy podporządkowania jakiejkolwiek innej władzy. Trybunał Sprawiedliwości podtrzymuje swoje stanowisko wyrażane już w poprzednich latach . Co jednak istotne, swoje rozważania prowadzi na tle tych przepisów traktatów, które dotyczą praworządności, obowiązków państw związanych z...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX