Kamieński Grzegorz, Wyłączenie z mocy samego prawa sędziego delegowanego na podstawie art. 77 Prawa o ustroju sądów powszechnych (art. 48 § 1 pkt 1 k.p.c.)

Artykuły
Opublikowano: PS 2022/10/44-59
Autor:
Rodzaj: artykuł

Wyłączenie z mocy samego prawa sędziego delegowanego na podstawie art. 77 Prawa o ustroju sądów powszechnych (art. 48 § 1 pkt 1 k.p.c.)

Słowa kluczowe: wyłączenie sędziego z mocy ustawy, kodeks postępowania cywilnego, prawo do bezstronnego sądu i rzetelnego procesu, prawo o ustroju sądów powszechnych

1. Zagadnienia związane z bezstronnością sędziego, szczególnie w kontekście kwestii poprawnego umocowania ustrojowego sędziego, są przedmiotem rozważań doktrynalnych od wielu lat. Bez wątpienia związane jest to z kryzysem sądownictwa, który jest wynikiem zmian prawnych zachodzących w Polsce od końca 2015 r., a związanych z tzw. reformą wymiaru sprawiedliwości. Zmiany te w bardzo poważnym stopniu naruszyły standardy składające się na sytuację bezstronności sędziów. Potwierdzają to liczne orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej , Europejskiego Trybunału Praw Człowieka , Sądu Najwyższego , Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz sądów powszechnych . W ostatnim czasie szczególnie mocno wybrzmiewa krytyka doktrynalna zachodzących w sądownictwie zmian .

Zmiany przepisów ustrojowych o organizacji i działaniu...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX