Grzelak Agnieszka, Ostropolski Tomasz, Rakowski Piotr, Uwarunkowania prawne i konsekwencje wyłączenia Zjednoczonego Królestwa ze współpracy w Przestrzeni Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości (opt-out)

Artykuły
Opublikowano: EPS 2013/9/11-19
Autorzy:
Rodzaj: artykuł

Uwarunkowania prawne i konsekwencje wyłączenia Zjednoczonego Królestwa ze współpracy w Przestrzeni Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości (opt-out)

W konsekwencji reform systemowych w Przestrzeni Wolności, Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej jako PWBiS), dokonanych przez Traktat z Lizbony (dalej jako TL) , konieczne stało się uregulowanie spraw przejściowych. Jedną z kwestii podjętych w Protokole nr 36 w sprawie postanowień przejściowych (dalej jako Protokół przejściowy) jest pozycja prawna Zjednoczonego Królestwa (dalej jako ZK) odnośnie do aktów prawnych z zakresu współpracy sądowej w sprawach karnych i współpracy policyjnej (dawny III filar UE), przyjętych przed wejściem w życie TL. Przewiduje się w nim prawo ZK do „wycofania” się w określonym zakresie ze współpracy (czyli dokonanie tzw. opt-outu). Rząd brytyjski przedstawił już decyzję o skorzystaniu z tej możliwości , która może wywrzeć praktyczny wpływ na współpracę również z polskimi organami. Problem opt-outu wpisuje się ponadto w debatę na temat poziomu zaangażowania się ZK w integrację oraz ogólniejszego procesu fragmentacji UE.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX