Kaczorkiewicz Dorota, Termin stosowania poręczenia majątkowego w postępowaniu karnym

Artykuły
Opublikowano: PS 2009/7-8/183-189
Autor:
Rodzaj: artykuł

Termin stosowania poręczenia majątkowego w postępowaniu karnym

Środki zapobiegawcze stosowane są wobec oskarżonego, a w postępowaniu przygotowawczym wyłącznie wobec osoby, wobec której wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutów (art. 249 § 2 k.p.k.) . Stosuje je sąd, a prokurator w postępowaniu przygotowawczym (art. 250 § 1 i 4, art. 251 § 1 k.p.k.).

Wydanie postanowienia o zastosowaniu poręczenia majątkowego może być poprzedzone sugestią organu procesowego o możliwości zastosowania poręczenia majątkowego lub oświadczeniem danej osoby o gotowości złożenia takiego poręczenia . Wraz z wypowiedzeniem się osoby zainteresowanej o chęci występowania w charakterze poręczającego może nastąpić złożenie przez nią przedmiotów poręczenia. Z czynności procesowej przyjęcia poręczenia majątkowego sporządzany jest protokół, o czym stanowi art. 143 § 1 pkt 9 k.p.k.

W przedmiocie zastosowania środków zapobiegawczych, w tym poręczenia majątkowego, wydawane jest postanowienie, w którym wymienia się osobę, zarzucany jej czyn, jego kwalifikację prawną oraz podstawę...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX