Zieliński Maciej Jakub, Teoretycznoprawne aspekty stwierdzenia przez Sejm RP braku mocy prawnej wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego w 2015 r.

Artykuły
Opublikowano: PS 2017/10/7-20
Autor:
Rodzaj: artykuł

Teoretycznoprawne aspekty stwierdzenia przez Sejm RP braku mocy prawnej wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego w 2015 r.

1.Wprowadzenie

W historii polskiego konstytucjonalizmu lata 2015 i 2016 zapisały się jako okres intensywnych sporów wokół funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego (TK). W przestrzeni medialnej funkcjonują one pod zbiorczą nazwą „spór o Trybunał Konstytucyjny” , niemniej jednak w istocie dotyczą wielu różnorodnych kwestii, z których część ma charakter ściśle polityczny, a część – prawny. Te ostatnie zaowocowały kilkoma rozstrzygnięciami Trybunału Konstytucyjnego oraz przyjęciem wielu stanowisk i opinii przez organy krajowe , międzynarodowe i europejskie . Szczegółowe omówienie wszystkich zagadnień poruszanych w toku omawianych sporów w opracowaniu o charakterze niemonograficznym wydaje się niemożliwe. Można jednak zaryzykować stwierdzenie, że centralną osią tych sporów był sposób obsadzenia stanowisk sędziowskich w TK zwalnianych w listopadzie i grudniu 2015 r. Sejm VII kadencji obsadził bowiem te stanowiska 8.10.2015 r. , niemniej jednak po wyborach parlamentarnych, które odbyły się 25.10.2015...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX