Falski Jacek, Symbolika i przekonania religijne w miejscu pracy (na tle wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Eweida i inni v. Wielka Brytania)

Artykuły
Opublikowano: PiP 2015/8/77-90
Autor:
Rodzaj: artykuł

Symbolika i przekonania religijne w miejscu pracy (na tle wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Eweida i inni v. Wielka Brytania)

Prawo i jurysprudencja mają w państwie demokratycznym dominujący wpływ na ustalanie i wyznaczanie zakresu wolności myśli, sumienia i wyznania. Dlatego też orzecznictwo, tym bardziej ponadnarodowe, jest niezwykle ważnym instrumentem kształtowania ładu i pokoju religijnego, nie do przecenienia w warunkach obserwowanego współcześnie nabrzmiewania i ujawniania się zagrażających harmonii religijnej zjawisk i zachowań . W styczniu 2013 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok w sprawie Eweida i inni v. Wielka Brytania , w którym odniósł się do zagadnienia granic uzewnętrzniania przekonań religijnych w miejscu pracy. Rozstrzygnięcie Trybunału skłania do refleksji na temat miejsca wolności myśli, sumienia i wyznania gwarantowanej w art. 9 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Jak wynika z utrwalonego orzecznictwa ETPC, gwarancja prawa do wolności myśli, sumienia i wyznania jest jedną z podstaw społeczeństwa demokratycznego . Jej realizacja decyduje o kluczowych elementach...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX