Kowalewska-Łukuć Magdalena, Strona podmiotowa pomocnictwa przez zaniechanie (uwagi o statusie form przestępnego współdziałania w popełnieniu przestępstwa)

Artykuły
Opublikowano: PiP 2018/1/79-87
Autor:
Rodzaj: artykuł

Strona podmiotowa pomocnictwa przez zaniechanie (uwagi o statusie form przestępnego współdziałania w popełnieniu przestępstwa)

Konstrukcja pomocnictwa w polskim prawie karnym i jego nauce ma bogatą historię. Zwykło się nawet mówić o tzw. polskiej konstrukcji podżegania i pomocnictwa wypracowanej przez J. Makarewicza. Pomocnictwo było i jest przedmiotem wielu opracowań naukowych . Celem niniejszego artykułu jest jednak analiza jedynie pewnego wycinka problematyki pomocnictwa, mianowicie możliwego kształtu jego strony podmiotowej w wypadku dopuszczenia się go w formie zaniechania. Zagadnienie to zostało całkiem niedawno poruszone przez Ł. Pohla – i właśnie opracowanie tego autora stało się asumptem do rozważań podjętych w niniejszym artykule, które w konsekwencji mogą prowadzić do refleksji w ogóle o statusie tzw. form przestępnego współdziałania.

Rozważania wypada jednak rozpocząć od pewnych podstawowych ustaleń dotyczących pomocnictwa. Wspomniany już twórca polskiej konstrukcji podżegania i pomocnictwa J. Makarewicz, jak wiadomo, odrzucił koncepcję udziału w cudzym przestępstwie, wskazując, że jest ona...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX